Velmi těsná dvojčata: Novorozené hvězdy dělí pouhých 4,5 miliard kilometrů
Astronomové objevili vzácnou dvojici mladých masivních hvězd. Za pár milionů let explodují jako supernovy
Hvězdy ve vesmíru se velmi často rodí ve dvojicích nebo i ve vícehvězdných systémech. A někdy to bývají skutečně zvláštní rodinky. To je i případ dvojice hvězd, které tvoří hvězdný systém PDS 27. Astronomové dokázali přesně určit jejich vzdálenost a nestačili se divit.
Ukázalo se, že čerstvě zrozené hvězdy v tomto systém jsou od sebe vzdálené „pouhých“ 4,5 miliard kilometrů. To je zhruba vzdálenost, v jaké ve Sluneční soustavě obíhá Slunce planeta Neptun. Jde o nejtěsnější dvojici novorozených hvězd, jakou jsme doposud ve vesmíru našli. Zároveň jde i o dvojici nejhmotnějších mladých hvězd, co známe.
Velmi vzácná dvojhvězda
Astronomové jsou tímto objevem nadšeni. Ve známém vesmíru je totiž podobných dvojhvězd s velmi masivními hvězdami jenom málo. Veliké hvězdy mají krátký život a za pár milionů let existence vyhoří a explodují jako supernovy. Proto jen vzácně potkáváme ve vesmíru dvojhvězdy s takovými hvězdami.
TIP: Planetární mlhovina M3-1 ukrývá párek extrémně blízkých hvězd
Systém PDS 27 je od nás vzdálený asi 8 tisíc světelných let. Hmotnost jeho hvězd je asi desetinásobek Slunce. V jejich pozorování sehrálo klíčovou roli zařízení PIONIER na observatoři Very Large Telescope (VLT) Evropské jižní observatoře. Výzkum systému PDS 27 a jemu podobných by měl přispět k důkladnému pochopení mechanismu vzniku hvězd a k ověření teoretických modelů.