Velké stěhování: Astronauté na ISS přesouvali dokovací modul
Tři vesmírné vycházky a přesun propojovacího tunelu aktuálně zaměstnávají astronauty na palubě ISS. První dva kroky zatím proběhly hladce
Nezvykle živo bylo v minulých dnes na Mezinárodní vesmírné stanici. Již v pátek 24. března se Shane Kimbrough a Thomas Pesquet vydali na šest a půl hodiny trvající vycházku, během níž připravovali půdu pro plánovaný přesun modulu PMA-3 na horní port modulu Harmony. Přesun PMA-3 umožní jeho využití jako druhého dokovacího portu pro lodě Starliner a Crew Dragon, které mají začít létat v příštím roce. Samotný přesun více než dva metry dlouhého a 1,2 tuny vážícího modulu PMA-3 obstaral o dva dny později robotický systém Canadarm2.
Modul PMA-3 byl na ISS dopraven v roce 2000 v rámci mise STS-92. Jeho prvním umístěním byl spodní uzel modulu Unity. V letech 2000 a 2001 u něj kotvily raketoplány Endeavour (STS-97) a Atlantis (STS-98), v dalších letech pak několikrát změnil své místo. Využíván byl poté jen velmi zřídka a změnu přinesl až požadavek na další dokovací port pro soukromá plavidla.
Kdy přiletí Cygnus?
Ani v příštích dnech si ale astronauté neoddechnou – již 30. března vyrazí na výstup Shane Kimbrough a Peggy Whitsonová. Jejich výstup má tři hlavní úkoly – umístění ochranných štítů na nově umístěný PMA-3, propojení několika kabelů mezi stanicí a PMA-3 a příprava prvních kabelů pro budoucí instalaci adaptéru IDA-3.
Třetí výstup je zatím plánován na 6. dubna a vyrazí na něj Peggy Whitsonová a Thomas Pesquet. Na dvojici astronautů čeká řada drobných úkolů – práce na plošině Express Logistics Carrier 4, fotografický průzkum přístroje Alpha Magnetic Spectrometer 2, instalace HD kamer na příhradovou konstrukci a instalace bezdrátové komunikační antény na modul Destiny.
Třetí výstup ale neproběhne, dokud nepřiletí Cygnus CRS OA-7 – na jeho palubě jsou totiž předměty, které astronauti při výstupu potřebují. Kdy se tak stane ale není vůbec jasné – NASA aktuálně řeší blíže nespecifikované problémy s hydraulikou u lodi Cygnus a potíže má i raketa Atlas V.