Vědci objevili exoplanetu u dvojhvězdy v cirkumbinárním polárním disku
Astronomové objevili exoplanetu, jejíž oběžná dráha se vymyká všemu, co jsme doposud ve vesmíru spatřili.
Žijeme v éře exoplanet. Přestože jich vědci objevili již tisíce (aktuálně známe více než 5 500 exoplanet ve více než 4 000 planetárních systémech), o nová překvapení stále není nouze. Dokládá to ostatně i nedávný objev týmu astronomů, který vedla Rebecca Martinová z Nevadského centra pro astrofyziku. Jak uvádí jejich doposud nepublikovaná studie, vědci objevili u 4 200 světelných let vzdálené dvojhvězdy AC Herculis exoplanetu, jejíž oběžná dráha se vymyká všemu, co známe.
Dvojhvězda s exotickým diskem
AC Herculis je spektroskopická dvojhvězda typu RV Tauri. Její primární hvězda je obr o hmotnosti 0,6 Slunce ve velmi pozdní fázi vývoje. O druhé hvězdě nevíme prakticky nic kromě toho, že má hmotu asi 1,2 Slunce a svého hvězdného partnera obkrouží jednou za 1,2 pozemského dne.
V této soustavě se nachází pozoruhodný masivní cirkumbinární prachový disk, který obepíná obě hvězdy současně. Ještě výjimečnější je, že tento disk je polární, protože je kolmý na rovinu, ve které kolem sebe krouží obě dotyčné hvězdy. Podle dřívějších odhadů by tento disk měl mít průměr asi 34 až 200 AU.
TIP: Život pod dvěma slunci: Planety ve dvojhvězdných systémech mohou být obyvatelné
Tým Martinové objevil v tomto disku mezeru, což je neklamnou známkou přítomnosti exoplanety. O samotné exoplanetě toho zatím mnoho nevíme, kromě exotické oběžné dráhy, která odpovídá zmíněnému disku, je zajímavá hlavně tím, že by mohlo jít o exoplanetu druhé generace. Primární hvězda dvojhvězdy AC Herculis totiž prošla fází červeného obra, kdy se dramaticky zvětšila a pravděpodobně zničila alespoň část planet původní soustavy. Nyní na tomto vesmírném pohřebišti zřejmě vznikají nové planety.