Vědci identifikovali protein, který je zodpovědný za pocit chladu
Živé organismy vnímají teplotu pomocí speciálních proteinů. Po zjištění, které bílkoviny zodpovídají za rozpoznávání tepla, dokázali nyní vědci rozklíčovat i protein určující recepci nepříjemného chladu.
Před dvěma dekádami se biologům podařilo identifikovat protein TRPV1 pro vnímání tepla. „Dosud jsme však nebyli schopni potvrdit, díky čemu vnímáme teploty nižší než přibližně patnáct stupňů,“ líčí hlavní autor nového výzkumu Shawn Xu, z Life Sciences Institute na University of Michigan.
Již před pěti lety objevil tým z jeho laboratoře receptorový protein pro chlad u hlístice háďátka obecného, jež patří mezi hojně využívané modelové živočichy. „Chladový“ protein GluK2 se vyskytuje i u myší, a právě na nich se uskutečnila nejnovější série experimentů. Hlodavci, kteří zmíněnou molekulu postrádali, vykazovali normální behaviorální reakce na teplotní podněty v rozmezí od horkých až po chladné. Jakmile však teplota klesla pod určitou hranici – vědci ji pracovně označovali jako „nepříjemný chlad“ – přestaly myši reagovat a chovaly se jako za běžných podmínek.
Šance i pro člověka
Protein GluK2 se vyskytuje především v mozku, kde přijímá chemické signály usnadňující komunikaci mezi neurony. Svou roli však hraje rovněž mimo centrální nervovou soustavu, tedy mozek a míchu. Jak uvádí další spoluautor studie Bo Duan, „nyní víme, že v periferní nervové soustavě plní zmíněný protein zcela jinou funkci. Místo chemických signálů totiž zpracovává teplotní signály pro vnímání chladu“. Podle Xua otevírá popsaný objev nové cesty k pochopení mechanismu, jakým savci včetně lidí prožívají chlad.