Vánoční setkání: Parkerova sonda se 24. prosince rekordně přiblížila Slunci
Přímo na Štědrý den měla Parker Solar Probe podle plánu absolvovat rekordně těsný průlet kolem Slunce. Zda byl tento její průlet úspěšný se dozvíme již v pátek.
Tým mise americké Parkerovy sluneční sondy (Parker Solar Probe) pod vedením odborníků Michiganské univerzity, si během letošních Vánoc příliš neodpočinul. Přímo na Štědrý den sonda absolvovala rekordně blízký průlet kolem Slunce, když se naší mateřské hvězdě přiblížila na 6,1 milionu kilometrů. Podle výpočtů čelila během přiblížení teplotě okolo 980 °C.
Zda se naplánovaný průlet podařil se vědci dozví v pátek 27. prosince. Na podrobná data z průletu si ale budeme muset počkat až do druhé poloviny ledna, kdy se sonda dostatečně vzdálí od Slunce. S přežitím v extrémně náročném prostředí jí pomáhá důmyslný 11 centimetrů tlustý uhlíkový tepelný štít, díky kterému je schopná zvládnout teplotu až 1 371 °C.
Rekordně blízko, rekordně rychlá
Kromě rekordně krátké vzdálenosti si sonda připíše i rychlostní rekord - během průletu měla dosáhnout rychlosti 692 000 km/h (192 km/s) čímž přepíše dosavadní rekordní zápis německé sondy Helios 2 z konce 70. let minulého století, která letěla rychlostí 247 500 km/h (68,75 km/s).
Předchozí přiblížení sondy ke Slunci se uskutečnilo na konci letošního září. Šlo o její 21. průlet a sonda se v tento den k hvězdě dostala na vzdálenost 7,26 milionů kilometrů. Přiblížení 24. prosince, které je 22. v pořadí, je první ze tří finálních přiblížení této unikátní sondy ke Slunci. I během zbývajících dvou průletů, naplánovaných na 22. března a 19. června 2025 se sonda dostane ke Slunci na podobně krátkou vzdálenost.
Pro operátory i samotnou sondu to rozhodně nebude rutina. Slunce je ve vrcholu aktivity současného slunečního cyklu a může kdykoliv a kdekoliv odpálit masivní sluneční erupci, které by mohly Parkerovu sondu ovlivnit. Vědci doufají, že jim mise Parkerovy sondy zodpoví především otázky kolem sluneční korony a slunečního větru, které dnes obestírají záhady.