Omezení dopravy a průmyslové výroby v důsledku pandemie koronaviru SARS-CoV-2, přineslo citelné zlepšení ovzduší v Evropě a v Číně. Potvrzují to data shromážděná evropským satelitem Sentinel-5P, který stav znečištění monitoruje od roku 2017.
TIP: Země pod dohledem družic: Co prozrazují vědecké satelity o stavu klimatu?
Významný pokles koncentrací oxidu dusičitého vědci zaznamenali v Číně, v severní Itálii, Madridu a Paříži. Snížení koncentrace oxidů dusíku je ale patrné i v dalších částech Evropy. I přes nepříznivé okolnosti jde o dobrou zprávu – oxidy dusíku způsobují kyselý déšť a zejména ve velkých městech a průmyslových aglomeracích jsou zodpovědné za dýchací problémy. Poškozují i ekosystémy citlivé na nadbytek živin, například horské louky a lesy.
Vševidoucí oko
Sentinel-5P je součástí pozorovací flotily satelitů, které v rámci programu Copernicus spravuje Evropská kosmická agentura. Satelit je dílem společnosti Airbus do provozu byl uveden v říjnu 2017. Nejde o nijak komplikovaný přístroj – nese pouze jediný nástroj – Tropomi, což je speciální spektrometr, který sleduje od Země odražené sluneční světlo a analyzuje jeho barevné délky. Tímto způsobem je schopen detekovat přítomnost stopových částic plynů v atmosféře – zejména pak oxidu dusičitého, ozonu, formaldehydu, oxidu siřičitého, metanu, oxidu uhelnatého a nejrůznějších aerosolů.