V australském Queenslandu polapili gigantickou ropuší „Toadzillu“

Zaměstnanci australského národního parku Conway objevili rekordně velkou invazní ropuchu obrovskou.

26.01.2023 - Stanislav Mihulka



Austrálie již delší dobu čelí invazi ropuchy obrovské (Rhinella marina), která pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Jde o ohromný druh suchozemské žáby, která se agresivně šíří, přičemž její velikost je jednou z jejích podstatných výhod. V severoaustralském Queenslandu před několika dny odchytili jednu z nejtěžších známých ropuch tohoto druhu. Zaměstnanci příbřežního národního parku Conway tuto ropuchu, která vážila 2,7 kilogramu, pohotově pojmenovali „Toadzilla“ („toad“ je anglicky „ropucha“ a přívlastek „zilla“ odkazuje na fiktivního obřího netvora Godzillu).

Vážně jsem tomu nevěřila,popisuje Kylee Grayová, která pracuje pro ministerstvo životního prostředí a vědy Queenslandu. „Nikdy jsem neviděla tak veliké stvoření. Vypadalo to jako fotbalový míč s nohama."

Nebezpečný zavlečený obr

„Toadzillu“ Kylee Grayová popsala jako ohromnou, bradavčitou a slizce hnědou ropuchu. S kolegy se domnívají, že šlo o samici, protože samice u těchto ropuch dorůstají větších velikostí než samci. Podle Guinessovy knihy rekordů je doposud nejtěžší známou ropuchou obrovskou žába nalezená rovněž v Austrálii, v roce 1991, která vážila 2,65 kilogramů.

Vzhledem k tomu, že ropuchy sežerou vše, co se jim vejde do tlamy, musela být „Toadzilla“ obávaným predátorem širokého okolí. Její dny jsou ale sečteny. Zaměstnanci parku neměli slitování a rekordní ropuchu usmrtili. Její tělo následně odeslali do muzea v Queenslandu k dalším analýzám.

TIP: Úřady státu Georgie žádají veřejnost o pomoc s velkými invazními ještěry

Ropuchy obrovské se v Queenslandu poprvé objevily v roce 1935. Žáby, které jsou dnes považovány za zavlečený a nežádoucí druh, byly do australské přírody vysazeny záměrně. Šlo o pokus redukovat populaci brouka Dermolepida albohirtum, který je známým škůdcem cukrové třtiny. Původní záměr se naplnit nepodařilo a ropuchy si zde rychle získaly dominantní postavení. Kromě toho, že ohrožují původní druhy, s nimiž soupeří o potravu, představují (díky svému jedu) smrtelné nebezpečí pro divokou zvěř. Podle ochranářů už mají ropuchy obrovské „na svědomí“ místní vyhynutí některých predátorů.


Další články v sekci