V australském Queenslandu polapili gigantickou ropuší „Toadzillu“
Zaměstnanci australského národního parku Conway objevili rekordně velkou invazní ropuchu obrovskou.
Austrálie již delší dobu čelí invazi ropuchy obrovské (Rhinella marina), která pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Jde o ohromný druh suchozemské žáby, která se agresivně šíří, přičemž její velikost je jednou z jejích podstatných výhod. V severoaustralském Queenslandu před několika dny odchytili jednu z nejtěžších známých ropuch tohoto druhu. Zaměstnanci příbřežního národního parku Conway tuto ropuchu, která vážila 2,7 kilogramu, pohotově pojmenovali „Toadzilla“ („toad“ je anglicky „ropucha“ a přívlastek „zilla“ odkazuje na fiktivního obřího netvora Godzillu).
„Vážně jsem tomu nevěřila,“ popisuje Kylee Grayová, která pracuje pro ministerstvo životního prostředí a vědy Queenslandu. „Nikdy jsem neviděla tak veliké stvoření. Vypadalo to jako fotbalový míč s nohama."
Nebezpečný zavlečený obr
„Toadzillu“ Kylee Grayová popsala jako ohromnou, bradavčitou a slizce hnědou ropuchu. S kolegy se domnívají, že šlo o samici, protože samice u těchto ropuch dorůstají větších velikostí než samci. Podle Guinessovy knihy rekordů je doposud nejtěžší známou ropuchou obrovskou žába nalezená rovněž v Austrálii, v roce 1991, která vážila 2,65 kilogramů.
Vzhledem k tomu, že ropuchy sežerou vše, co se jim vejde do tlamy, musela být „Toadzilla“ obávaným predátorem širokého okolí. Její dny jsou ale sečteny. Zaměstnanci parku neměli slitování a rekordní ropuchu usmrtili. Její tělo následně odeslali do muzea v Queenslandu k dalším analýzám.
TIP: Úřady státu Georgie žádají veřejnost o pomoc s velkými invazními ještěry
Ropuchy obrovské se v Queenslandu poprvé objevily v roce 1935. Žáby, které jsou dnes považovány za zavlečený a nežádoucí druh, byly do australské přírody vysazeny záměrně. Šlo o pokus redukovat populaci brouka Dermolepida albohirtum, který je známým škůdcem cukrové třtiny. Původní záměr se naplnit nepodařilo a ropuchy si zde rychle získaly dominantní postavení. Kromě toho, že ohrožují původní druhy, s nimiž soupeří o potravu, představují (díky svému jedu) smrtelné nebezpečí pro divokou zvěř. Podle ochranářů už mají ropuchy obrovské „na svědomí“ místní vyhynutí některých predátorů.