Unikátní africká fauna: Syrová krása Etiopie

Etiopie je z hlediska přírodní turistiky chudou sestrou, která se musí sklonit před národními parky v Keni či Tanzanii. V žádném případě ale nejde o zemi přírodně nezajímavou, což jednoznačně dokazují i četné endemické druhy

30.01.2017 - Petr Slavík



Málokterá země se může pochlubit tak rozsáhlým bohatstvím druhů, které nežijí nikde jinde, jako Etiopie. Země nedotčená hromadným turistickým ruchem nabízí rozmanitost přírodních biotopů – od horských pásem až po vyprahlé údolí řeky Omo. Díky tomu můžete v několika dnech navštívit náhorní plošiny s unikátní afroalpinskou faunou a flórou, horské lesy na jejich úpatí a o pár hodin později sjíždět na dno Velké příkopové propadliny s typickou africkou savanou.

Přes všechny neobyčejné krásy jakoby Etiopie na své objevení dosud čekala. Až na krátké období během druhé světové války sice nebyla tato země nikdy v područí jiné mocnosti, ale „hrdá Afričanka“ po staletí zmítaná válkami jen těžko soupeří s turistickými perlami ve svém sousedství. Stále nebudí dostatečnou důvěru pokud jde o bezpečnost turistů, nedokáže nabídnout komfort botswanských domků, ani luxusní intimitu malých kempů Jižní Luangwy v Zambii. Dalším mínusem jsou vybitá velká zvířata, největší lákadlo národních parků Keni a Tanzanie. Proto zůstává Etiopie především zemí batůžkářů a trekkerů.

TIP: Létající běžci gepardi aneb Sprinteři z Botswany

Jestliže se přes všechny nedostatky přece jen do Etiopie vydáte, nebudete litovat. Neuvidíte zde dvacet džípů kolem jednoho levharta nebo geparda poskakujícího po kapotě vozu, jakoby šlo o domácí kočku. Zdejší příroda je syrová a stále divoká. Nikdo vám tu nenaservíruje váš africký zážitek během snídaně na terase. Musíte si ho najít. Budete pravděpodobně potřebovat hodně trpělivosti, ale poklady etiopské přírody za to stojí.


Další články v sekci