Teleskopy NASA objevily prachoplynové disky u hnědých trpaslíků v Mlhovině v Orionu

Webbův dalekohled potvrdil 34 let staré zjištění Hubbleova teleskopu. Slabě zářící objekty v Mlhovině v Orionu jsou skutečně hnědí trpaslíci. U nejméně dvou z nich se nacházejí prachoplynové disky.

31.10.2024 - Stanislav Mihulka



Jedním z prvních významných objevů Hubbleova dalekohledu byly snímky prachoplynových disků čerstvě zrozených hvězd Mlhoviny v Orionu, což je jedna z nejbližších hvězdných porodnic. Některé z těchto disků patřily objektům, které se zdály příliš malé na to, aby šlo o klasické hvězdy. Mohlo se ale jednat o hnědé trpaslíky – objekty, které nejsou dost hmotné na to, aby se na nich zažehla fúze vodíku. Vědce tehdy velmi zajímalo, zda hnědí trpaslíci, kteří byli objeveni jen krátce předtím, mohou mít také planety. 

Odpověď na tuto otázku se ukrývala právě v Mlhovině v Orionu – pokud by se podařilo potvrdit, že Hubblem detekované objekty jsou skutečně hnědými trpaslíky, šlo o by o potvrzení možné existence planet u objektů tohoto typu. Hubbleův dalekohled ale nebyl pro definitivní rozřešení této hádanky dostatečně výkonný a k prvnímu oficiálnímu objevu exoplanety u hnědého trpaslíka došlo až o 14 let později.

Potvrzení od Webba

Od zmíněného pozorování Hubbleova dalekohledu letos uplynulo už 34 let, a přestože je tato vesmírná observatoř stále v provozu, máme dnes k podobným úkolům k dispozici mnohem lépe vybavená zařízení. Tím nejvýkonnějším je Webbův dalekohled, který je ideální právě pro pozorování slabě zářících objektů.

Kevin Luhman z Pensylvánské státní univerzity a jeho kolegové provedli u několika objektů objevených Hubblem spektroskopická měření v oblasti infračerveného záření a podařilo se jim potvrdit, že 20 z objektů, které tehdy pozoroval Hubbleův dalekohled, je chladných natolik, že jde s velkou pravděpodobností o hnědé trpaslíky. Nejmenší z těchto trpaslíků má hmotnost pouhých 0,5 procenta Slunce, což odpovídá zhruba pěti Jupiterům. Výsledky kontrolního pozorování vědci zveřejnili v polovině října na preprintovém serveru arXiv.

Disky hnědých trpaslíků Mlhoviny v Orionu. (zdroj: NASA/ESA/CSA, Mark McCaughrean, Massimo Robberto, Kevin Luhman, Catarina Alves de Oliveira, CC BY-SA 4.0)

Mezi dvacítkou potvrzených hnědých trpaslíků vědci identifikovali i dva objekty, u nichž Hubbleův dalekohled nalezl slabě zářící disky. Jde o dva nejméně zářící, a také nejméně hmotné prachoplynové disky, na jaké jsme doposud ve vesmíru narazili. Podle Kevina Luhmana to znamená, že Webbův dalekohled bude mít v Mlhovině v Orionu ještě spoustu práce. Objektů, které by mohly být hnědými trpaslíky, se totiž ve zmíněné oblasti nachází stovky.


Další články v sekci