Teleskop Horizontu událostí pozoroval rekordně vzdálený cíl – kvazar NRAO 530

Virtuální radioteleskop EHT se kvůli kalibraci zaměřil na svůj doposud nejvzdálenější cíl – 7,5 miliardy světelných let vzdálený kvazar

20.02.2023 - Stanislav Mihulka



Virtuální radioteleskop Event Horizon Telescope (EHT) představuje propojenou síť několika významných radioteleskopů na různých místech světa. Před časem si tento projekt získal značnou pozornost, když pořídil vůbec první snímky supermasivní černé díry v obrovské eliptické galaxii M87 a následně i snímek supermasivní černé díry v centru Mléčné dráhy.

Vedle gravitačních monster se ale EHT věnuje i jiným nesmírně zajímavým objektům. Svetlana Jorstadová z Bostonské univerzity s velmi početným týmem spolupracovníků nedávno zpracovala pozorování EHT z 5. až 7. dubna 2017. Virtuální radioteleskop se tehdy zaměřil na kvazar NRAO 530, který využíval při kalibraci pro plánované pozorování supermasivní černé díry Sagittarius A* v nitru Mléčné dráhy.

Rekordně vzdálený úlovek EHT

Tento kvazar je vzdálený asi 7,5 miliard světelných let, což z něj dělá nejvzdálenější objekt, který se doposud stal cílem pozorování virtuálního radioteleskopu EHT. Dřívější výzkum ukázal, že tento kvazar je aktivní i ve viditelné oblasti spektra. Rovněž se ukázalo, že jde o blazar, což znamená, že jeden z polárních výtrysků hmoty supermasivní černé díry tohoto kvazaru míří přímo k nám, naštěstí ze zcela bezpečné vzdálenosti.

Snímky kvazaru NRAO 530 (zdroj: The Astrophysical JournalCC BY 4.0)

Kvazary jsou vysoce aktivní galaktická jádra mladých galaxií, která se vyznačují extrémně intenzivním zářením. Můžeme je pozorovat ve velmi hlubokém vesmíru. Vše nasvědčuje tomu, že „motorem“ kvazaru je supermasivní černá díra, která „polyká“ ohromné množství okolní hmoty.

TIP: Astronomové získali detailní rádiový snímek blazaru vzdáleného 4 miliardy světelných let

Jorstadová a její kolegové provedli detailní analýzy původních dat a získali dva snímky kvazaru NRAO 530. Díky jejich vysokému rozlišení je na snímcích patrné rozložení intenzity rádiového záření v rámci kvazaru. Badatelé rovněž dokázali určit polarizaci záření, které vydávají různé části struktury kvazaru NRAO 53 a zmapovat magnetická pole polárních výtrysků hmoty kvazaru.


Další články v sekci