Tabbyina hvězda ze souhvězdí Labutě znovu bliká: Vědci netuší proč

Tabbyina hvězda ze souhvězdí Labutě se znovu přihlásila o pozornost. Vědci opět zaznamenali nevysvětlitelné změny v její jasnosti

23.05.2017 - Martin Reichman



Hvězda KIC 8462852 je žlutobílý trpaslík vzdálený asi 1 500 světelných let od Země. Dřívější pozorování ukázala nevysvětlitelné změny v její jasnosti. Změna jasnosti je obvykle signálem o tranzitujícím tělese – objekt, který z pohledu sondy zastíní hvězdu, sníží její jasnost. Potíž je v tom, že obvyklá změna jasnosti u tranzitujících exoplanet je několik promile či procent a celý jev je zároveň velmi pravidelný. U hvězdy KIC 8462852 ale vědci zaznamenali dva případy poklesu jasnosti o 15 a 22 %, což je zcela výjimečná hodnota.

Blikající hvězda

Nyní se tento jev podařilo zaznamenat znovu – hvězda vykázala změny v jasnosti o dvě procenta a předpokládá se, že proces bude dál pokračovat. Materiál, který absorbuje modrou a ultrafialovou složku světla, by mohl poukázat například na obří oblak plynu, který se pohybuje okolo hvězdy. Přebytek infračerveného spektra by mohl naopak přispět k hypotéze, že se kolem hvězdy pohybuje obrovský roj komet.

TIP: Záhadná hvězda KIC 8462852: Hejno komet, nebo mimozemšťané? Vědci pátrají dál

Velmi zvláštní ale je i nahodilý způsob, jakým se postupně snižuje a zase zvyšuje svit. Podle vědců to vyvrací možnost tranzitu jediného objektu a ukazuje spíše na přechod více menších objektů. Objevili se ale i spekulace, že by mohlo jít o projev mimozemské civilizace.

Ta by mohla kolem hvězdy teoreticky vystavět takzvanou Dysonovu sféru, což je hypotetická superkonstrukce obklopující hvězdu, která má umožňovat využití veškeré energie, kterou hvězda vyzařuje.

  • Zdroj textu

    The Verge, Business Insider

  • Zdroj fotografií

    NASA


Další články v sekci