Středověk neskončil: Více než 40 % světové populace stále věří v čarodějnictví
I ve věku vědy stále velké množství lidí věří v existenci čarodějnic a jejich schopnosti. Podle odborníků tato víra těsně souvisí s existenčními obavami lidí a slabými institucemi
Dnešní svět se zdá být na hony vzdálený dobám, kdy čarodějnice končily na hranicích a lidé věřili báchorkám o účincích černé magie. Jak ale vyplývá z nové studie Borise Gershmana z Americké univerzity ve Washingtonu, kterou minulý týden zveřejnil recenzovaný vědecký časopis PLoS ONE, víra v čarodějnictví je ve světě stále velmi rozšířená.
Gershman získal vyjádření více než 140 tisíc lidí z celkem 95 zemí, která působivým způsobem vykreslují obrázek o víře čarodějnictví v dnešní době. Více než 43 procent všech respondentů například souhlasilo s tvrzením, že: „Někteří lidé mohou seslat kouzla či kletby, kvůli nimž se někomu stanou špatné věci.“
Víra ve zlovolné síly
Výzkum zároveň ukazuje, že víra v čarodějnictví se v různých koutech světa liší. Zatímco například ve Švédsku pouze 9 % dotazovaných přiznává víru existenci v zlovolných sil, v Tunisku je to až 90 %. Víra v čarodějnictví podle Gershmana měla a stále ještě má určitou sociální funkci – v průběhu věků poskytovala lidem vysvětlení pro nejrůznější události a umožňovala jim je lépe zvládat.
Víra v čarodějnictví ve světě. (zdroj: PLoS ONE, Boris Gershman, CC BY 4.0)
Z výsledků studie také vyplývá, že víra v čarodějnictví je těsně spjatá s náhlými nepříznivými událostmi, jako je například sucho nebo nezaměstnanost. Také se ukazuje, že tato víra a s ní spojené procesy směřují k utužení soudržnosti společnosti, když selhává administrativa a úřady dané země. Téma čarodějnictví je tak rozšířenější v zemích, ve kterých se ve větší míře objevují problémy se slabou vládou a institucemi.
TIP: Oficiální městský čaroděj dostal padáka: Vaz mu zlomily misogynní poznámky
Pokud jde o boj s těmito často nebezpečnými a destruktivními pověrami, je to podle Gershmana podobné jako u dezinformací – jednoduchá osvěta a vysvětlování příliš nefungují a stejně tak nefunguje ani zakazování praktik spojených s čarodějnictvím. Takové zákazy mají spíše opačný efekt, protože lidé se semknou a cítí se ještě více ohroženi. Nejlepším řešením je podle Gershmana trpělivé budování sociálních institucí, které zvyšují životní úroveň a bezpečnost obyvatel a snižují tak potřebu uchylovat se k víře v čarodějnice a čarodějnictví obecně.