Špinavé bouřky: Ve znečištěném ovzduší udeří blesky častěji
Více jemných částic ve vzduchu znamená i četnější výskyt blesků během bouřek. Ukázala to studie odborníků z americké univerzity Jamese Madisona.
Lidé ovlivňují své okolí, což má následky, které nemusí být na první pohled zřejmé. Například znečištění nemusí postihovat jen ekosystémy a organismy, které v něm žijí, ale i přírodní atmosférické jevy. Jak nedávno zjistil výzkumný tým americké univerzity Jamese Madisona, znečištěné ovzduší je pravděpodobně spojené se zvýšenou četností blesků při bouřkách.
Geograf Mace Bentley a jeho spolupracovníci prostudovali data získaná během více než půl milionu bouří, které se v průběhu více než 12 let objevily nad americkými městy Washington a Kansas City. Ukázalo se, že více jemných částic v ovzduší (aerosolů) je spojeno s vyšším počtem úderů blesku. Závěry tohoto zajímavého výzkumu nedávno uveřejnil odborný časopis Atmospheric Research.
Doping pro bouřku
„Znečišťující částice v atmosféře fungují jako kondenzační jádra,“ vysvětluje Bentley. „Do mraků se dostanou se vzestupnými proudy a v mracích poté ovlivňují elektrické náboje a přispívají k větší produkci blesků.“
Bentleyho tým se zaměřili především na částice PM2,5 (mikročástice do velikosti 2,5 mikrometrů) a částice PM10 (do 10 mikrometrů). Analýza ukázala, že na tvorbu blesků má vliv spíše hustota částic v atmosféře než jejich velikost. Také se ukázalo, že zatímco více částic v atmosféře znamená více blesků, pokud je částic příliš mnoho, počet blesků zřejmě klesá. Důvodem by pak mohla být ztráta energie uvnitř bouřky.
Výsledky výzkumu byly podobné ve Washingtonu i v Kansas City. Podle Bentleyho se zdá, že míra znečištění dokáže ovlivňovat bouřky a množství blesků, kdekoliv ve světě. Souvislostem mezi znečištěním a bouřkami se vědci hodlají zabývat i nadále. V dalším kroku by svá zjištění rádi ověřili i v dalších koutech světa. Vědci rovněž hodlají přidat více měření, aby získali ucelenější představu o tomto jevu.