Sotva půlkilový militokodon byl předkem dnešních kopytníků
Fosilie doposud neznámého savce ze samotného počátku třetihor přináší vzácný pohled do světa, který se vzpamatovával z ničivého střetu s planetkou.
Americkým paleontologům se podařil skvělý úlovek. V oblasti Corral Bluffs, která se nachází poblíž města Colorado Springs, objevili lebku a čelist doposud neznámého dávného savce. Objev je významným především proto, že jde o fosilii z nejstarších třetihor – paleocénu, z doby těsně po masovém vymírání na přelomu křídy a třetihor, kdy se Země ještě vzpamatovávala z osudného střetu s planetkou.
Drobného savce, jehož velikost zhruba odpovídala dnešním činčilám, vědci pojmenovali Militocodon lydae. Ačkoliv to tak vzhledem k velikosti nevypadá, militokodon patřil k nejstarším známým příbuzným dnešních kopytníků. Pochází z dávno vymizelé čeledi Periptychidae, známé z konce druhohor a počátku třetihor Severní Ameriky.
Svědek světa po katastrofě
Tato čeleď byla součástí skupiny označované jako Condylarthra, dnes již považované za nesourodé seskupení fosilií, které si nebyly navzájem blízce příbuzné. Dnešní kopytníci jsou zřejmě potomci některých těchto dávných tvorů, jako byl třeba právě militokodon. Podrobnosti objevu zveřejnil odborný časopis Journal of Mammalian Evolution.
Militokodon žil podle vědců zhruba před 65 miliony let. „Fosilní vrstvy z tohoto období jsou nechvalně známé nedostatkem fosilií,“ uvádí Tyler Lyson z Přírodovědného muzea v Denveru. „Nález takové fosilie představuje významnou pomoc pro pochopení evoluce savců v době po nejmladším masovém vymírání.“
Pro vědce je stále do značné míry záhadou, jak se život vzpamatovává po masových vymíráních, která již několikrát téměř vymazala život na naší planetě. Fosilní záznam z tohoto období je velmi děravý. Velmi dobře zachované fosilie z oblasti Corral Bluffs jsou proto nesmírně cenné a přispívají k pochopení tehdejšího světa.