Sopečný svět? Planeta Venuše je zřejmě stále vulkanicky aktivní
Nová analýza dat radarového mapování Venuše sondou Magellan odhalila oblasti s možnou nedávnou sopečnou aktivitou.
Před miliardami let, na počátku vývoje Sluneční soustavy, si byly Země a Venuše zřejmě hodně podobné. Na obou planetách byla kapalná voda, jasná obloha a soptily na nich vulkány. Pak se na Venuši situace z nejasných důvodů dramaticky zvrtla. Dnes jde o mrtvý, rozžhavený svět, pokrytý hustými oblaky kyseliny sírové.
Přesto některé podobností se Zemí, jak se zdá, stále přetrvávají. Odborníci se již desítky let přou, zda na Venuši probíhá či donedávna probíhala sopečná činnost. Nová analýza více než 30 let starých dat přináší důkazy o tom, že vulkány Venuše jsou stále živé.
Soptění Venuše
Výzkumný tým, který vedl italský planetární vědec Davide Sulcanese z D'Annunziovy univerzity v Pescaře, zpracoval data z radarového mapování povrchu Venuše americkou sondou Magellan, které se uskutečnilo počátkem 90. let. Vědci hledali stopy po lávových proudech a nakonec byli úspěšní ve dvou oblastech Venuše. Výzkum Sulcaneseho týmu v těchto dnech zveřejnil odborný časopis Nature Astronomy.
Objev lávových proudů ukazuje na velmi nedávnou vulkanickou aktivitu, která je zřejmě rozsáhlejší, než si vědci doposud mysleli. Jedna z oblastí se nachází na západních svazích vulkánu Sif Mons, 22 stupňů severně od rovníku Venuše. Druhá má zhruba stejnou polohu vůči rovníku a představuje západní část planiny Niobe Planitia. V obou oblastech se nacházejí štítové vulkány.
„Náš výzkum zahrnoval jen asi 16 procent povrchu Venuše, kvůli omezenému množství dat,“ přiznává Sulcanese. „Je tudíž pravděpodobné, že se na povrchu Venuše vyskytují ještě další stopy vulkanické činnosti.“ Podle Sulcanese by na Venuši mohlo docházet až k zhruba 42 vulkanickým erupcím ročně, přičemž zhruba dvacítka z nich by mohla trvat déle než 1 000 pozemských dní. Jednotlivých erupcí tam může být asi 120 za pozemský rok. Pokud jsou tyto odhady správné, je vulkanická aktivita Venuše srovnatelná se Zemí.