Sonda BepiColombo mapovala magnetické pole Merkuru
Sonda BepiColombo absolvovala svůj v pořadí již třetí gravitační manévr u Merkuru. Třicetiminutové setkání sonda využila k mapování magnetického pole této nejmenší planety Sluneční soustavy.
Meziplanetární sonda BepiColombo, kterou před šesti lety do vesmíru vyslala Evropská vesmírná agentura (ESA) a Japonská vesmírná agentura (JAXA), provádí výzkum Merkuru. Na jeho oběžnou dráhu má sice sonda dorazit až za dva roky, svůj v pořadí již třetí průlet kolem planety ale sonda využila k mapování magnetického pole této nejmenší planety Sluneční soustavy. Během posledního manévru, který se uskutečnil v červnu 2023, se sonda přiblížila k Merkuru na vzdálenost 235 kilometrů a magnetické pole mapovala zhruba půl hodiny.
Magnetické pole Merkuru
Magnetické pole Merkuru je ve srovnání se Zemí zhruba stokrát slabší. Vzhledem k tomu, že Merkur obíhá Slunci mnohem blíže, je interakce jeho magnetického štítu se slunečním větrem mnohem intenzivnější než v případě naší planety. Průzkum magnetického pole Merkuru a chování jeho magnetosféry, oblasti, kterou magnetické pole kolem Merkuru vytváří, je jedním z hlavních úkolů mise sondy BepiColombo a dvou vědeckých orbiterů Mercury Planetary Orbiter (MPO) a Mercury Magnetospheric Orbiter (MMO), které sonda veze na palubě.
Měření proběhla velmi úspěšně. Odborníci si pochvalují, že navzdory velice krátkému času, který byl k dispozici pro mapování magnetického pole Merkuru, se jim povedlo vytvořit úctyhodnou rekonstrukci magnetického prostředí planety.
Podle Liny Hadidové, bývalé výzkumné pracovnice ESA, která nyní působí na pařížské observatoři, přineslo měření očekávané výsledky i několik překvapení. „Viděli jsme očekávané struktury, jako je rázová hranice mezi volně proudícím slunečním větrem a magnetosférou, nebo struktury lemující oblasti horkého a elektricky nabitého plynu, který vytváří magnetický ocas a proudí směrem od Slunce.“
„Objevili jsme i takzvanou mezní vrstvu definovanou oblastí turbulentního plazmatu na okraji magnetosféry. Zaznamenali jsme zde částice s mnohem širším rozsahem energií než kdykoliv v minulosti. Díky přístrojům BepiColombo budeme schopni určit iontové složení magnetosféry Merkuru podrobněji než kdykoli dříve,“ popisuje Hadidová ve studii publikované v odborném časopisu Communications Physics.
Data, která doposud sonda BepiColombo dokázala shromáždit, považují vědci za velmi zajímavá a podle Go Murakamiho z JAXA jde o ochutnávku budoucích objevů.