Škola základ života? 2 + 1 špatných žáků, kteří to dotáhli opravdu daleko

Ve škole zrovna neexcelovali a přesto je zná celý svět…

19.01.2017 - Kristýna Krbálková



S dobrým vzděláním má člověk větší šanci získat dobrou práci, říká se. Ale neplatí to vždycky. Kdo je šikovný a odhodlaný, prosadí se i bez dlouhých studií. Tahle trojka by mohla vyprávět… 

Abraham Lincoln

Kdo to byl: americký prezident

Od dětství musel pomáhat na rodinné farmě, takže do školy chodil jen občas. Učení ho však bavilo. A šlo mu. Sám se naučil číst a psát, a když se mu dostala do ruky kniha, hned ji „zhltnul“. U rodiny si tím vysloužil pověst lenocha, který raději čte, než maká. Ale líný nebyl.

Už ve čtrnácti začal vydělávat. Pracoval jako dřevorubec, lodivod, lovec, voják i pošťák. A ve volném čase četl. Nejvíc ho bavily právní spisy a zákony. Brzy jim rozuměl tak dobře, že se na něj obraceli známí i cizí lidé, aby jim pomohl vyřešit nejrůznější spory. I bez studia práv složil advokátské zkoušky a stál se právníkem. A to už byl jen krůček od velké kariéry v politice…

Bohuslav Martinů

Kdo to byl: český hudební skladatel

Narodil se v Poličce ve východních Čechách v malém bytě v kostelní věži. Od dětství měl kolem sebe hudbu – kostelní sbor i maminčin zpěv. A nedlouho po nástupu do školy začal chodit do houslí. Šlo mu to. Brzy v Poličce koncertoval a právě místní lidé se mu později složili na studium na Pražské konzervatoři, které si jeho táta švec nemohl dovolit. Jenže škola ho nebavila.

Přísní učitelé vtloukali studentům do hlavy jen nudnou teorii a nutili je cvičit hodiny bez přestání. Bohuslav si raději hrál a skládal podle sebe. A taky objevoval Prahu, chodil na koncerty a na učení kašlal. Není divu, že ho ze školy vyhodili. Díky píli a talentu se však prosadil i bez ní.

Albert Einstein

Kdo to byl: německý fyzik a matematik

Jen si to představ. Tenhle geniální vědec v sedmnácti propadl z matiky, fyziky i geometrie! Jeho maturitní vysvědčení je plné pětek a šestek. Jen z francouzštiny měl trojku. Příběh flákače, který získal Nobelovku, je známý po celém světě. Jenže víš co? Ve skutečnosti je Albertovo propadnutí jen mýtus!

Jak vznikl? Ve Švýcarsku, kam Albert chodil na střední, měli opačný systém hodnocení. Jednička byla nejhorší známka, šestka nejlepší. Novinář, který vysvědčení později objevil, to nejspíš netušil. Myslel, že bude slavný, když napíše senzační článek o tom, že geniální vědec propadl z fyziky. Vtipné, že?

  • Zdroj textu

    Časostroj 11/2015

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie


Další články v sekci