Skokové prodloužení délky pozemského dne odstartovalo evoluční explozi
Podle čínských vědců došlo v minulosti k nejméně dvěma skokovým změnám v rychlosti rotace naší planety. Jeden pozemský den se díky tomu prodloužil o zhruba dvě hodiny.
Rotace Země kolem své osy se v dlouhodobém měřítku zpomaluje. Tento jev je způsoben hlavně působením slapových sil mezi Zemí a Měsícem. V průměru se pozemský den prodlužuje asi o 1,8 milisekundy za století. Toto zpomalení však není rovnoměrné a existují krátkodobé výkyvy, které mohou způsobit i dočasné zrychlení rotace naší planety. Například zemětřesení, které zasáhlo v březnu 2011 Japonsko, zrychlilo rotaci Země a zkrátilo délku dne o zhruba 1,8 mikrosekundy.
Dění na Zemi má ale na rychlost rotace jen relativně omezený vliv, byť se v posledních letech objevuje stále více studií, které připisují takový vliv například klimatickým změnám, zejména pokud jde o tání ledovců a související vzestup hladiny oceánu. Zásadním faktorem ovlivňujícím rychlost rotace Země a tím i délku dne ale zůstává vzdálenost mezi Měsícem a Zemí. I ta se ale v průběhu časů mění.
V současnosti dělí Zemi a našeho souputníka v průměru 384 400 km, přičemž se tato vzdálenost v průběhu času zvětšuje – ročně se Měsíc od Země vzdálí o zhruba 3,8 centimetru. Nová studie čínských vědců ale naznačuje, že v minulosti docházelo v tomto směru k poměrně zásadním změnám.
Analýza podmořských sedimentů – tzv. tidalitů, ze kterých lze mimo jiné vyčíst údaje o přílivech a odlivech, totiž podle čínských vědců ukázala, že vzdálenost Měsíce a Země se v dávné minulosti nejméně dvakrát skokově měnila.
Dvě hodiny k dobru
Před miliardou let trval jeden pozemský den jen zhruba 19 hodin. První zásadní změna se podle vědců odehrála na počátku tzv. kambrické exploze – období před zhruba před 650 až 500 miliony let, kdy se život na naší planetě zásadním způsobem diverzifikoval a rozšířil. Druhá podobná změna, kdy došlo ke skokovému zpomalení rotace Země, se podle vědců odehrála před 340 až 280 miliony let. Zpomalování rychlosti rotace Země podle vědců prodloužilo pozemský den o více než dvě hodiny, což mohlo ve svém důsledku vést k zásadní diverzifikaci života na Zemi. Vzdálenost Země a Měsíce byla podle vědců před touto změnou větší o zhruba 20 000 kilometrů.
A výhled do budoucna? Pokud v budoucnu nedojde k nečekaným astronomickým událostem, například ke srážce Země s planetkou a neprojeví se nějakým zásadnějším způsobem klimatické změny, bude proces zpomalování rotace naší domovské planety i nadále velmi pomalým tempem pokračovat. Za zhruba 200 milionů let se budou děti ve školách učit, že jeden den trvá 25 hodin.