Šikovní Rocket Lab vynesli do vesmíru 3 satelity US Air Force

Společnost Rocket Lab si připsala další úspěšný start své malé nosné rakety Electron na Novém Zélandu

07.05.2019 - Stanislav Mihulka



Malá, ale cílevědomá společnost s novozélandskými kořeny Rocket Lab zaznamenala další významný úspěch, tentokrát brzy po předešlém startu. Po pěti týdnech se jim opět podařilo úspěšně vypustit nosnou raketu s nákladem tří experimentálních satelitů US Air Force na misi, kterou si u nich objednalo americké ministerstvo obrany. Šlo o v pořadí pátý start rakety Electron s nákladem na oběžnou dráhu.

Jejich malá a relativně levná nosná raketa Electron odstartovala 2. května 2019 v šest hodin odpoledne místního času z kosmodromu Rocket Lab Launch Complex 1 na novozélandském poloostrovu Mahia. O méně než hodinu později již byly dva cubesaty a jeden větší satelit na požadovaných oběžných drahách. Tuto misi Rocket Lab uvádějí, jak je jejich zvykem, pod poetickým označením. Tentokrát se jmenuje „That's a Funny Looking Cactus“ (česky „To je legrační kaktus“), což prý souvisí s testy kosmických technologií na základně Kirtland Air Force Base, v pouštní krajině Nového Mexika.

Rekordní náklad rakety Electron

Všechny tři satelity, tedy cubesaty SPARC-1 a Falcon ODE a větší satelit Harbinger dohromady vážily 180 kilogramů. Jde tedy zatím o nejtěžší náklad, jaký 17-metrová nosná raketa Electron zatím dopravila do vesmíru. Maximální možný náklad pro let na nízkou oběžnou dráhu by přitom pro tuto malou nosnou raketu měl být asi 225 kilogramů.

TIP: Rocket Lab úspěšně vypustili raketu Electron s nákladem cubesatů

Úkolem cubesatu SPARC-1 (Space Plug-and-Play Architecture Research Cubesat-1) je testovat extrémně malou avioniku pro satelity a další podobná zařízení. Cubesat Falcon ODE (Falcon Orbital Debris Experiment) poslouží odborníkům k testování pozemních systémů pro sledování vesmírného odpadu. Větší satelit Harbinger postavila společnost York Space Systems a představuje experimentální komerční systém. 


Další články v sekci