Afričtí buvoli jsou extrémně nebezpeční. Tohoto faktu si byli odedávna vědomi také lovci africké zvěře. Kromě lidí mají tato kolem půl tuny těžká zvířata jen velmi málo přirozených nepřátel. Za určitých okolností dokáže smečka lvů složit oslabený kus, ale zdravému dospělému býkovi se i lvi raději vyhnou.
Buvolům se často přezdívá „Černá smrt“ a údajně mají na svědomí kolem 200 lidských životů ročně. Dokonce i raněný buvol je schopen pronásledovat a zabít své pronásledovatele.
Komár
Ačkoli je komár živočichem velmi odlišným od zbývající čtveřice, jeho smrtící nebezpečnost nelze v žádném případě popřít. Tento hmyz přenáší malárii, která je považována za chorobu, jenž si celosvětově vyžádá nejvíce lidských obětí. Jen v Africe na ni každý den umírá více než 2 000 dětí. Za úmrtí poloviny dětí, které ještě nedosáhly pěti let věku, je zodpovědná právě tato nemoc.
Světová zdravotnická organizace v roce 2010 uvedla, že na světě je asi 219 milionů zdokumentovaných malarických případů. Ve stejný rok zemřelo na tuto chorobu 660 000 až 1,2 milionu lidí. V mnoha případech šlo o africké děti.
Hroch
Hroši zdaleka nejsou pohodoví lenoši, za něž jsou často považováni. Dovedou sebou nepříjemně rychle hodit a na krátkém úseku vyvinout rychlost, s níž hravě dohoní sprintujícího člověka. Nedá se říct, že by aktivně vyhledávali konflikt, ale problém nastane, když jim člověk vstoupí do teritoria. Proto je nutné dát nepředvídatelným zvířatům co nejvíce prostoru a při plavbě na loďce se jim zdaleka vyhnout zejména za nízkého stavu vody.
Hroší zuby jsou dlouhé až kolem půl metru a neustále dorůstají. Obrušují se při žvýkání. Běžně se uvádí, že hroši zabijí více lidí než lvi, ale rozhodně nejsou tak nebezpeční jako krokodýli. Na druhou stranu byly zaznamenány případy, kdy hroši zabili krokodýla.
Slon
Sloni jsou největšími suchozemskými živočichy. Za běžných okolností a zvýšené opatrnosti není důvod se jich obávat (pokud se držíte dostatečně daleko), ale podrážděnému slonovi je nutné se co nejrychleji klidit z cesty. Zvlášť nebezpečný je stav zvaný musth, jímž čas od času procházejí dospělí samci. Při něm se jim až šedesátkrát zvýší hladina testosteronu a jsou extrémně agresivní. Byly zaznamenány i případy, kdy slon v tomto stavu bez vyprovokování zabil nosorožce.
V roce 1970 žilo v Africe kolem 1,3 milionu slonů. Roku 1989 se číslo snížilo na 600 000, dnes se odhaduje, že na černém kontinentu žije 450–700 tisíc slonů. Slonů sice neustále ubývá, ale zmenšuje se i jejich životní prostor, a proto častěji dochází ke konfliktům s lidmi. Každý rok je při sloních útocích zabito kolem 500 lidí a číslo prý stále roste.
Krokodýl
Afričtí krokodýli mají nesmírně silné čelisti. Běžně se uvádí, že mezi svými zuby dokážou vyvinout tlak 200–350 kilogramů na centimetr čtvereční a jsou tak kandidátem na titul zvířete s nejsilnějším stiskem. Ze všech druhů je člověku nejnebezpečnější krokodýl nilský a po něm slanovodní krokodýlí druhy.
Odhaduje se, že nilští krokodýli zabijí každý rok stovky lidí, což je víc než součet lidských obětí u všech ostatních krokodýlích druhů. Podle jedné studie napadnou nilští krokodýli každý rok 275 až 745 lidí. Plných 63 % útoků končí smrtí.