Rover Perseverance vyfotil na Marsu „tvář padlého Alzáka“
Rover Perseverance si na konci září přisal zajímavý úlovek. V načervenalém marsovském písku zachytil objekt, který připomíná tvář padlého Alzáka.
Dnes již notoricky známý snímek s „tváří Marťana“ poskytl záhadologům důkaz o mimozemských civilizacích už roku 1976, kdy jej na povrchu Marsu zachytila sonda Viking. Teprve až bližší pohled odhalil, že se jedná o pouhou hru stínů a lidské fantazie.
Podobné úlovky, jitřící naši fantazii, si v minulosti připsala například Mars Reconnaissance Orbiter a další vesmírné sondy a rovery. Nejnovějším příspěvkem v této kolekci je snímek, který na konci září pořídil na povrchu Marsu rover Perseverance. Fotografie pořízená pomocí jeho pravé kamery Mastcam-Z zachycuje objekt, připomínající tvář s jasně rozeznatelnýma očima, ústy, nosem i nosními dírkami.
Pochopitelně i tentokrát jde jen o hru světel a stínů. Podivuhodná schopnost našeho mozku rozeznávat obličeje i tam, kde nejsou, se nazývá pareidolie. Díky ní můžeme vidět Ježíšovu tvář na toustu, nebo vzpínajícího se nebeského oře v mracích.
Podle dřívější studie, která se fenoménem pareidolie zabývala, je na vině překrývání nervových mechanismů, které jsou aktivní při rozpoznávání obličejů. Popsaná „porucha“ se podle vědců rozvinula během evoluční adaptace: Člověk totiž potřebuje k přežití sociální interakce, při nichž se rozeznávání tváří a výrazů obličeje uplatňuje. Podle amerického astronoma a spisovatele Carla Sagana může jít o evoluční výhodu – rozeznání lidského obličeje při špatné viditelnosti či z velké dálky mohlo našim předkům pomáhat přežít.