Proč neutronové hvězdy rotují tak rychle a která je z nich nejrychlejší?

Nejrychleji rotující známou neutronovou hvězdou je objekt označovaný jako PSR J1748-2446ad ze souhvězdí Střelce, který zvládne 716 otáček za jedinou sekundu. Co je příčinou vysoké rychlosti rotace neutronových hvězd?

24.02.2024 - Michal Švanda



Neutronové hvězdy představují gravitačně zkolabované objekty, závěrečné stadium vývoje velmi hmotných stálic. Jejich existence začíná gravitačním kolapsem vyhořelého jádra velmi hmotné hvězdy, v jejímž centru se vyčerpalo jaderné palivo a zůstal jen „popel“ ve formě prvků skupiny železa.

Jejich další slučování by již vyžadovalo dodávání energie, takže jádro nemůže vzdorovat vlastní gravitaci a hroutí se: Rychle se zmenšuje, látka se stlačuje a protony se pod tlakem mění na neutrony. Neutrinová smršť přispívá k explozi vnějších obálek, k výbuchu supernovy. Při kolapsu se zachovává moment hybnosti, takže zatímco původní rozměrná hvězda se otáčela relativně pomalu, po zhroucení na zlomek průměru se prudce roztočí – jako když krasobruslař při piruetě připaží.

Nejrychleji rotující známou neutronovou hvězdou je objekt označovaný jako PSR J1748-2446ad ze souhvězdí Střelce, který zvládne 716 otáček za jedinou sekundu. Jeho odhadovaná hmotnost odpovídá dvojnásobku hmotnosti Slunce vměstnaná do koule o poloměru asi 16 km. Objekt se nachází v hvězdokupě Terzan 5, zhruba 18 tisíc světelných let od Země.


Další články v sekci