Překvapivá recyklace: Britští vědci přišli na způsob, jak využít pivovarský odpad
Doposud prakticky bezcenný odpadní ječmen z pivovarů by mohl oživit místní ekonomiku
Podle britských vědců evropské pivovary vyprodukují každoročně přibližně 3,4 milionů tun odpadu v podobě zpracovaného ječmene. Tento odpad se obvykle kompostuje a někdy se využívá jako krmivo. Badatelé jsou ale přesvědčeni, že je možné z něj vyrábět řadu užitečných věcí.
Britové proto navrhli levný proces, kterým je možné z pivovarského odpadu vyrobit aktivní uhlí. To je pak následně možné využít k výrobě paliva pro domácnosti, briket na grilování anebo třeba vodních filtrů. Nový postup je možné využít i k výrobě uhlíkových nanotrubiček, které jsou dnes nesmírně populární a nabízejí použití v celé řadě aplikací, od baterií a tranzistorů až po revoluční materiály nebo třeba umělé svaly.
TIP: Švédský pivovar vaří pivo z recyklované odpadní vody
Jak se nový proces pro zpracování odpadního ječmene osvědčil? V laboratorních testech se ukázalo, že z 1 kilogramu ječmene z pivovaru je možné vyrobit tolik uhlíku, že by to pokrylo 100 fotbalových hřišť. Autoři nové metody doufají, že nejen přispěje k recyklace doposud likvidovaného odpadu z pivovarů, ale že by mohla také oživit lokální ekonomiku v místech, kde se nacházejí pivovary.