Praktické sojčí truchlení: Logika pohřebních rituálů
Vědci zaznamenali nečekané chování u sojky západní – jakousi formu pohřebního rituálu s praktickým podtextem. Proč ale sojky truchlí a k čemu smuteční rituál vlastně slouží?
„Objev mrtvého těla vyvolá hlasové projevy, které přilákají další sojky a ty se ke zpěvu postupně přidávají. Vznikne tak zvláštní kakofonní shromáždění,“ říká Theresa Iglesiasová z University of California. Toto hlasité truchlení je podobné reakci sojek na přítomnost predátora, například výra. Pohřební rituály jsou vlastně také jakýmsi druhem upozornění.
TIP: Březnoví ptačí navrátilci: Kdo jsou zpívající andělé jara?
Jelikož sojky západní (Aphelocoma californica) většinou netuší, jakým způsobem jejich opeřený kamarád zahynul, zaměří pozornost na místo, kde k úhynu došlo, a po nějaký čas si je spojují s možným nebezpečím. V blízkém okolí pak nevyhledávají potravu minimálně následujících 24 hodin.
Dřívější studie naznačují, že žirafy a sloni mají také své rituály pro zesnulé. Jejich nespornou výhodou kromě upevňování pospolitosti a vazeb v rámci skupiny je získání poznatků, jak se vyhnout tomu, co způsobilo smrt druha.