Chlupáči k nezaplacení: Nejdražší psí plemena vyjdou i na statisíce
Už samotná koupě psa neznamená zrovna levnou záležitost a pořízením zvířete náklady často nekončí. Následující psí plemena se majitelům mohou pořádně prodražit…

Úsměv za všechny peníze
- samojed | až 13 let | 340 tisíc korun
Samojedi představují staré plemeno vyšlechtěné sibiřskými národy, jež je mimo jiné využívaly jako ovčácké psy. Jedná se totiž o velmi inteligentní a hravé tvory, kteří potřebují vybít energii: Pokud se nudí, mohou mít sklony ničit věci nebo usilovně hrabat díry v zemi. Jelikož jsou mírní a přátelští, coby hlídači se příliš neosvědčí. Jejich ostražitost a schopnost hlasitě štěkat z nich ovšem dělá dobré pozorovatele a strážce. Nevrhají se do boje, ale hlásí blížící se nebezpečí.
Svou tvrdohlavostí a nezávislostí se samojedi podobají kočkám, a musí se s nimi proto pečlivě pracovat. Hodí se k rodinám s dětmi, kde je zvládnou „utahat“. Navzdory nadýchané husté srsti však nesnášejí trvalý pobyt venku a raději odpočívají v teple domova. Zároveň se rádi toulají, a pokud utečou, mohou urazit i mnoho kilometrů…
Pořizovací cena samojeda se pohybuje kolem 24 tisíc korun, výslednou sumu však bohužel navyšují platby související se zdravím plemene, jež často trpí glomerulopatií. Zmíněné onemocnění ledvin je dědičné, zásadněji postihuje samce a končívá selháním orgánů. Léčba průběh nemoci pouze zpomaluje, zastavit ho nedokáže. Samojedy pak nezřídka trápí i diabetes, progresivní degenerace oční sítnice, vada srdeční chlopně a další potíže. Péče o ně zkrátka zahrnuje rovněž řešení zdravotních problémů, kvůli nimž se celkové náklady na psa za průměrných třináct let jeho života mohou vyšplhat až na 340 tisíc korun. (foto: Shutterstock)

Lev na pokraji vymření
- lvíček | až 14 let | 290 tisíc korun
Lvíček si vysloužil své označení podle srsti, kterou připomíná afrického krále šelem. Ačkoliv jde o staré plemeno, dokládané již ve středověku, postupně takřka vymřelo: V roce 1973 zbývalo na světě pouhých 65 jedinců. A zatímco tedy v případě samojedů mohou za vysokou cenu poplatky za veterinární péči, chovat lvíčka znamená drahé rozhodnutí právě kvůli jeho málo početné populaci. Jedná se však o milé a relativně zdravé chlupáče, takže se hodí do každé rodiny. (foto: Shutterstock)

Milí, tvrdohlaví a nemocní
- čau-čau | až 13 let | 265 tisíc korun
Čau-čau patří mezi nejstarší známá plemena, přičemž první zmínky o něm pocházejí už z počátku 2. tisíciletí př. n. l. Jedná se o milé, ale od přírody tvrdohlavé tvory, takže s nimi majitelé obvykle mívají trochu práce. Pod vysoké náklady se pak podepisují četné zdravotní problémy zrzavých chlupáčů, včetně poruchy postavení očních víček, vývojových onemocnění pohybového aparátu, špatné funkce štítné žlázy a různých alergií. (foto: Shutterstock)

Ani vlka se nezaleknou
- tibetská doga | až 16 let | 240 tisíc korun
Samci tibetské dogy mohou vážit až sedmdesát kilogramů, jsou velmi pohotoví a bez váhání se vrhají do nebezpečí. Původně se tedy v Tibetu využívali jako ovčáčtí psi, neboť dokázali zahnat vlky i medvědy. Jejich chov je však nákladný, nejen co se týká potravy: Trpí řadou chorob, které se mohou projevit kdykoliv v průběhu jejich relativně dlouhého života. Doporučuje se proto nezanedbávat pravidelné kontroly u veterináře. (foto: Shutterstock)

Lovec do každé domácnosti
- azavak | až 15 let | 200 tisíc korun
Azavaci neboli chrti z Nigérie se naopak řadí mezi nejmladší plemena – oficiální klasifikaci získali teprve v roce 2019. Ve své domovině prosluli coby lovečtí psi a jakožto neohrožení útočníci se rychle dostávají ze zranění. Trpí také jen relativně malým počtem dědičných chorob: Náchylní jsou pouze na epilepsii a deformaci páteře zvanou Wobblerův syndrom. Vyžadují přitom spoustu pohybu a bez přítomnosti člověka šetří energii, takže následně dají svému páníčkovi pořádně zabrat. (foto: Shutterstock)

Umělý život
anglický buldok a francouzský buldoček | 8 až 12 let | 40 000 korun
Angličtí buldoci vzešli z křížení mastifů a teriérů. Do značné míry se přitom paradoxně jedná o psy, kteří by bez pomoci člověka vyhynuli. Po svých předcích totiž zdědili velmi specifické rysy, takže jsou sice milí a svým způsobem hezcí, ale jejich tělo není zrovna uzpůsobené k rozmnožování. Totéž přitom platí také pro francouzské buldočky.
V obou případech feny většinou zabřeznou až po umělém oplodnění, a protože k porodu nemají ideální dispozice, přicházejí štěňata často na svět císařským řezem. Obvykle se přitom rodí tři až čtyři mláďata, což ani zdaleka nepokrývá poptávku. Cena za štěně anglického buldoka i francouzského buldočka tak může přesáhnout čtyřicet tisíc korun. Jeho koupí navíc náklady nekončí, protože zmíněná plemena trpí řadou nemocí postihujících srdce, zuby, kůži i oči… (foto: Shutterstock)