Pozitivní důsledek oteplování: Sibiř se stane lépe obyvatelnou
Globální oteplování mění Sibiř z království mrazu a sněhu na přívětivou krajinu. V příštích 50 letech by zde mohlo žít až 500× více lidí
Globální oteplování mění klima na mnoha místech planety. Kdysi více či méně úrodná místa se stávají nehostinnou pustinou, jako například centrální Afrika nebo Florida. V jiných částech světa naopak klima mění dříve neobyvatelná místa v potenciálně úrodné kraje. Týká se to například Sibiře, kde jsou v současnosti ohromné rozlohy země osídlené jen velice malým počtem lidí.
V současnosti je Sibiř krajinou porostlou především jehličnatými stromy, po dlouhou část roku zasypanou sněhem. Panují zde velmi nízké teploty, které jsou dokonce nižší, než v polárních oblastech. Průměrná teplota na Sibiři se v lednu pohybuje pod –10 °C, ve vnitrozemí padá až k –45 °C. V Ojmjakonu nebo Verchojansku ale mohou teploty spadnout i pod –70 °C. Letní průměry se pohybují okolo nuly. Podle studie ruských vědců by se to ale v následujících letech mohlo rychle změnit. Na Sibiři bude mnohem přívětivější klima.
TIP: Nesmrtelní mikrobi ze Sibiře: Jak velkou hrozbu představují tisíce let zmražené viry?
Oteplování Sibiře přináší řadu obav. Roztáváním věčně zmrzlé půdy, čili permafrostu, se mění stabilita podloží, což ohrožuje silnice, železnice i budovy. Ze sibiřské půdy se do atmosféry uvolňuje množství metanu a jedovaté rtuti. Vědci ale zároveň předpokládají, že by se díky postupujícím klimatickým změnám mohla populace Sibiře do roku 2080 zvýšit o astronomických 500 procent.