Pozemní infrastruktura SpaceX: Kalifornské srdce a mozek
Pokud byste se zajímali o zaměstnání ve SpaceX, zjistili byste, že zmíněná společnost nabízí na svých stránkách práci ve třinácti různých lokalitách po Spojených státech a zároveň má několik dalších kanceláří v Evropě i v Asii.
Hlavním sídlem SpaceX se stala obří pětipatrová budova v losangeleské průmyslové čtvrti Hawthorne, kde působí i mnoho dalších velkých jmen letectví a kosmonautiky: například Boeing, McDonnell Douglas, Lockheed Martin, BAE Systems, Northrop Grumman a také vzdušné a kosmické síly USA. Podobně vysokou koncentraci aerokosmického průmyslu byste nikde jinde na světě nenašli, ovšem ředitelství SpaceX vystupuje i v tlačenici špičkových technologických firem do popředí.
Velikostí i tvarem sice budova dokonale zapadá mezi ostatní, zato vyniká bílou barvou a zaujme na první pohled. Před hlavním vchodem totiž stojí první stupeň Falconu 9, jenž stavbu převyšuje více než dvojnásobně. S plochou přesahující 55 000 m² se centrála SpaceX řadí k největším výrobním závodům v Kalifornii. Z logistického hlediska přitom zaujímá velice výhodnou polohu, pouhých pár ulic od mezinárodního letiště a nedaleko průmyslových námořních doků v Long Beach. V přímém sousedství se pak kromě několika továren zaměřených převážně na strojírenskou výrobu nachází také malé vnitrostátní letiště.
Kancelář Elona Muska
Hlavní sídlo SpaceX lze rozdělit na dvě části: na ředitelství s kancelářskými prostory a řídícím střediskem a na továrnu. Průčelí budovy dominuje velká zeď se zrcadlovými skly a s hlavním vchodem. Hned za ním se rozprostírá rozlehlá vstupní hala a navazuje na gigantický „open space“, tvořící mozek celé společnosti. Ve svých kójích tam pracují stovky lidí, od vrcholových manažerů a obchodních zástupců až po programátory a strojní inženýry.
V popsané části má kancelář i Elon Musk. Pokud se ovšem domníváte, že jakožto hlava několika úspěšných firem a nejbohatší člověk planety pracuje v honosné a prostorné místnosti plné drahého nábytku a uměleckých děl, nemůžete být dál od pravdy. Ve skutečnosti se totiž ani nejedná o kancelář v pravém slova smyslu, nýbrž o další běžnou kóji v rohu otevřeného prostoru, která je pouze nepatrně větší než ostatní. Podnikatel zastává názor, že izolace v uzavřených kancelářích nijak nepřispívá k efektivitě práce a znemožňuje rychlou komunikaci. Jeho stůl však zdobí různá ocenění a upomínky na úspěchy SpaceX, fotografie jeho dětí, množství knih a spousta předmětů ze soukromého života.
Po obvodu kancelářského prostoru se pak nacházejí prosklené zasedací místnosti, nesoucí velká jména spojená s dobýváním vesmíru – například Apollo, Wernher von Braun nebo Robert Goddard. Zajímavý prvek některých z nich představuje automatické zatemnění skel po vstupu, takže zákazníci jednající o projektech s utajeným charakterem mohou mít soukromí. Stěny kancelářských prostor pak zdobí velkoformátové fotografie, zachycující třeba start Falconu 1, Dragon přilétající k ISS, přistání prvního stupně Falconu 9 a další významné okamžiky z historie společnosti. Kdybychom si však všechna ta jména zasedacích místností a snímky s kosmickou tematikou odmysleli, vypadal by interiér stejně jako v každé jiné větší firmě v okolí. Totéž už ovšem nelze tvrdit o druhé části budovy.
Technici, svářeči i páječi
Zatímco kancelářské prostory tvoří mozek firmy, mnohem větší část budovy zaujímá továrna coby tlukoucí srdce SpaceX. Uvnitř obřího otevřeného prostoru s lesklou světle šedou epoxidovou podlahou, bílými stěnami a bílými sloupy podepírajícími strop se ukrývá svět stovek lidí, strojů, kusů raket, motorů, kosmických lodí a všudypřítomného hluku a pohybu.
SpaceX proslula mimo jiné tím, že si téměř vše vyrábí vlastními prostředky. Na jednom konci továrny se proto nacházejí několikera velká vrata s nakládacími rampami, kudy do haly proudí veškerý surový materiál. Masivní kusy plechu se přepravují o kousek dál, ke svářečkám velkým jako dvoupatrová budova. Na jedné straně elektrotechnici v bílých pláštích pájejí základní desky a další elektroniku, na straně druhé specialisté v prosklené čisté místnosti pracují na nové kosmické lodi Dragon. Jinde zase zaměstnanci instalují kabeláž na raketové motory. Na jednom místě jsou vyrovnané hotové stupně připravené k odeslání, kousek dál se dokončují další a v jiné části haly se stejné díly lakují. Stovky lidí jsou v neustálém pohybu a proplétají se mezi desítkami všemožných kusů raketové techniky.
V továrně zpravidla současně vzniká 3–5 raketových stupňů a 30–40 motorů. Kromě toho tam ovšem firma vyrábí i základní desky počítačů, senzory, fotovoltaické panely, radiostanice či letové počítače. Prostor před vstupem do tovární části pak veřejnost zná asi nejlépe: Ze stropu visí nákladní Dragon první generace a velká skleněná zeď hned za ním kryje čtyři řady stolů po deseti stanovištích. Jedná se o řídící středisko, odkud se monitorují a řídí všechny starty a mise nákladních i pilotovaných lodí. Protilehlou stěnu potom pokrývají dvě velká plátna, na nichž lze sledovat veškerá data právě probíhajícího letu.