Potvrzeno: Hudba zlepšuje duševní zdraví stejně dobře jako cvičení
Cvičení a zdravý životní styl nepochybně prospívají našemu duševnímu zdraví. Německá studie nyní ukázala, že podobně blahodárné účinky má i poslech hudby
Až se příště z nějakého důvodu nedostanete do fitka, zkuste si pustit Spotify nebo třeba gramofonovou desku. Podle výsledků nového výzkumu odborníků z německé Univerzity hudby, dramatu a médií v Hannoveru má poslouchání hudby zhruba stejně pozitivní vliv na naše dušení zdraví, jako cvičení nebo úspěšné hubnutí.
Matt McCrary a jeho kolegové analyzovali 26 předešlých studií, které se zabývaly celkem 779 lidmi a zjišťovaly vztah mezi hudbou a duševní kondicí. Výsledky těchto studií vědci následně porovnali s dalšími výzkumnými pracemi, které byly zaměřeny na vztah mezi duševním zdravím a dalšími, nehudebními postupy, které nezahrnovaly léky – jako je zmíněné cvičení či hubnutí.
Hudba léčí
Výzkum potvrdil, že použití hudby v terapii souvisí s pozitivními změnami dušení kondice a mentálního rozpoložení. Platí to i v případě, kdy je hudba pouze doplňkem k tradiční léčbě nejrůznějších obtíží. Badatelé ovšem také upozorňují, že mezi jednotlivými lidmi existují podstatné rozdíly v tom, jak hudba zabírá na jejich duševní kondici. Obecně ale platí, že hudba má v tomto směru nemalý příznivý vliv.
TIP: Hudba léčí: Poslech klasické hudby může zdolat bolest či zánět
McCrary sa jeho spolupracovníci doufají, že jejich výzkum přesvědčí odborníky v praxi, aby svým pacientům častěji předepisovali nějaký typ hudební terapie. Podstatnou výhodou hudby je, že pro mnohé představuje její poslech příjemný zážitek, do něhož se příliš nemusejí nutit – na rozdíl od fyzického cvičení nebo diety.