Polární záře vysoko v atmosféře produkují protivítr, který ohrožuje satelity
Satelity na oběžné dráze Země musí občas čelit nečekaným výzvám. A zdaleka nejde jen o vesmírný odpad, který je ohrožuje
Občas se stává, že se satelit na nízké oběžné dráze střetne s bublinou vzduchu, která na něj zafunguje jako protivítr na plachetnici. Po takové srážce může satelit zpomalit nebo i poklesnout na nižší oběžnou dráhu, což může mít fatální následky. Doposud přitom nebylo jasné, kde se tam takové bubliny vzduchu berou.
Experiment se suborbitální raketou
Odpověď teď se svými kolegy nabízí fyzik Marc Lessard z americké University of New Hampshire. Na základě výsledků zajímavého výzkumu se suborbitální raketou tvrdí, že za problematické bubliny vzduchu ve velkých výškách na zemským povrchem jsou zodpovědné specifické polární záře, kterým se říká PMAF, podle anglického „poleward-moving auroral forms“.
TIP: Překvapivé vysvětlení: Proč se liší polární záře na severní a na jižní polokouli
Zmíněná suborbitální raketa byla součástí projektu RENU2 (Rocket Experiment for Neutral Upwelling 2) a na svůj krátký výzkumný let vyrazila v prosinci 2015 z odpalovací rampy v Norsku. Experiment RENU2 se zaměřil právě na pozorování polárních září PMAF, které jsou slabší a méně energetické než slavné polární záře na ikonických snímcích z polárních krajin. Tyto specifické polární záře se také objevují mnohem výše, až ve vzdálenosti 400 kilometrů od zemského povrchu. Energie těchto polárních září přitom zřejmě zásadně přispívá ke tvorbě bublin vzduchu, které se objevují na nízkých oběžných drahách.