Plíživý mikrob: Po světě se nenápadně rozšířila nebezpečná rezistentní bakterie

V nemocnicích přibývají bakterie vysoce rezistentní na antibiotika. Lékaři jsou v boji s nimi téměř bezmocní

06.09.2018 - Stanislav Mihulka



„Kožní“ stafylok Staphylococcus epidermidis je velmi běžná bakterie, která osidluje rozmanitá prostředí, včetně lidské pokožky, jak ostatně napovídá i její jméno. Za normálních okolností není lidem nebezpečná. Může ale napadnout pacienty s oslabenou imunitou, k čemuž dochází hlavně v nemocnicích. Rovněž umí vytvořit nežádoucí biofilmy, tedy slizké povrchy plné bakterií, na katetrech a rozmanitých implantátech v lidském těle.

Tento stafylokok je blízkým příbuzným zlatého stafylokoka, který je na tom vlastně velmi podobně. Ve většině případů jen nevinně roste na kůži, někdy ale spustí děsivé infekce, které mohou skončit i smrtí. Obávaný je hlavně kmen „masožroutských“ stafylokoků MRSA, které jsou silně rezistentní vůči antibiotikům.

TIP: Neradostné vyhlídky: Superbakterie by v roce 2050 mohly zabít 10 milionů lidí

Odborníci se nedávno zděsili, když při kontrole nemocnic v deseti zemích objevili nejméně tři vysoce rezistentní kmeny „kožního“ stafylokoka. Ukázalo se, že se naprosto nenápadně a rychle rozšířily po celém světě a největší problémy dělají právě v nemocnicích. Léčba infekcí tohoto odolného druhu stafylokoka je extrémně náročná, neboť v současné době na ně neúčinkují žádná antibiotika.

  • Zdroj textu

    University of Melbourne

  • Zdroj fotografií

    Shahfa84 / Wikimedia Commons


Další články v sekci