Pátrání po neviditelných světech: Kdy najdeme Planetu X?

Hypotetická Planeta X není prvním (a ani posledním) předpovězeným objektem ve Sluneční soustavě. Můžeme ji ale opravdu najít?

22.01.2016 - Martin Reichman



Oznámení existence deváté planety naší Soustavy vyvolalo velký ohlas i mimo obec fanoušků astronautiky a vesmíru. Planeta X ale zdaleka není prvním objektem, který byl v rámci naší Sluneční soustavy (neúspěšně) předpovězen. A nejspíš ani posledním...

Pátrání po neviditelných planetách

Již polovině 19. století byla předpovězena existence planety Vulkán. Tato planeta se podle francouzského matematika Urbain Le Verriera měla pohybovat kolem Slunce - uvnitř dráhy Merkuru. Důvodem hledání planety Vulkán byly nevysvětlitelné nesrovnalosti v oběžné dráze Merkuru. Ty byly ale později vysvětleny Einsteinovou obecnou teorií relativity a rázem bylo po hledání.

Mezi další hypotetické planety patří také Nibiru, Týché a mnoho variací „planety X“. Existenci některých se již podařilo vyvrátit, například existenci Týché, předpovězenou v roce 1999 vědci z univerzity v Louisianě, (víceméně) vyvrátila data z infračerveného kosmického teleskopu WISE. Jiné, jako například Nibiru, žijí svůj hypotetický život především ve světech záhadologů a ufologů. Americká kosmická agentura NASA, stejně jako například český astronom a astrofyzik Jiří Grygar, ale existenci Nibiru jednoznačně odmítají.

První krok na cestě dlouhého hledání

Je tedy nová Planeta X v něčem jiná? Ano i ne. Pro potvrzení její existence je k dispozici jen málo důkazů. Přestože výpočty profesorů Browna a Batygina vypadají přesvědčivě, jde stále jen o hypotézu. Morgan Hollis z Královské astronomické společnosti považuje předložené důkazy za „přesvědčivější“ než u jiných předpovězených planet. Zároveň ale dodává, že studie vědců z CalTechu ukazují, že předpovězená Planeta X je jen jedním z možných vysvětlení pro pozorované jevy v  Kuiperově pásu. Nakonec se podle Hollise může ukázat, že pravým důvodem pro zvláštní chování šestice objektů, je něco úplně jiného.

Kdo uloví Planetu X

Spolehlivým důkazem existence Planety X by pochopitelně bylo její pozorování. Vzhledem k povaze její oběžné dráhy je to ale více než složité. Z mála informací, které jsou zatím k dispozici, vyplývá, že by Planeta X mohla mít velikost (téměř) Neptunu. Vzhledem k její předpovězené oběžné dráze by Planeta X v teleskopech vypadala asi jako Pluto, pravděpodobněji by ale byla ještě menší. Kromě velikosti by svou důležitou roli hrála také magnituda, o níž ale v tuto chvíli nevíme nic (neznáme totiž ani přibližné složení jejího povrchu).

K detekci takto vzdáleného objektu v chladném prostředí vesmíru jsou nejlépe vybavené vesmírné teleskopy pracující s infračerveným spektrem. Bohužel aktuálně použitelné nástroje (Spitzer a WISE) toho mnoho nenabízí, Herschelova vesmírná observatoř je již 3 roky mimo provoz a použitelný není ani Hubbleův teleskop.

Odpověď na otázku existence Planety X by tak mohl přinést až chystaný dalekohled Jamese Webba, který ale odstartuje nejdříve v roce 2018, případně zvažovaný High Definition Space Telescope. Na ten si ale budeme muset počkat nejméně do roku 2030.

  • Zdroj textu

    Phys.org, Wikipedia, kosmonautix.cz

  • Zdroj fotografií

    Caltech/R. Hurt


Další články v sekci