Paleontologové objevili části fosilií zřejmě největšího dravého dinosaura Evropy
Desetimetrový dravý spinosaurid, jehož části fosilií objevili paleontologové na ostrově Wight, byl zřejmě největším dinosauřím predátorem, který kdy obýval území dnešní Evropy
Ostrov Wight na jihu Velké Británie je vyhlášeným nalezištěm druhohorních dinosaurů z období spodní křídy a právě zde byly nedávno nalezeny pozůstatky velkého dinosaura. Paleontologové objevili jen nevelké fragmenty jeho kostry, dinosaurus proto prozatím nedostal oficiální vědecký název. Vědci mu přezdívají „White Rock Spinosaurid“, a pokud se potvrdí jejich předpoklady, mohlo by jít o doposud největšího známého dravého dinosaura, který kdy obýval území dnešní Evropy.
Fosilní fragmenty nalezené na ostrově Wight (foto: EurekAlert!, Spinosaurid, CC BY)
Podle paleontologů šlo o velkého teropodního dinosaura, který se podle všeho řadil ke spinosauridům a byl tak příbuzným proslaveného gigantického dravce s „plachtou“ na zádech – spinosaura. Spinosaurus aegyptiacus, který měřil více než 15 metrů a vážil přes 13 tun, byl podle všeho jedním z největších a nejdelších dravých dinosaurů v historii.
Evropský král dinosaurů
Spinosaurid nalezený na ostrově Wight byl o něco menší. „S délkou přes deset metrů ale určitě kraloval tehdejší Evropě. Většího dravého dinosaura jsme v Evropě zatím nenašli“, uvádí Chris Baker z Univerzity v Southamptonu. „Je velká škoda, že ho známe pouze z tak nepatrného materiálu.“
TIP: Pláže ostrova Wight ukrývaly kosti dvojice spinosaurů
Jediným možným konkurentem co do velikosti v Evropě je fosilie, která je známá z doposud nepublikovaného popisu velkých žeber a zřejmě patří dinosaurovi ze skupiny megalosaurů. Fosilie spinosauridů jsou obecně velmi vzácné. Na ostrově Wight byly nalezeny všeho všudy jen tři a všechny v nedávných letech.