Oxid uhličitý nám leze na mozek: Vyšší hladina CO2 může zpomalovat myšlení

Když hladina oxidu uhličitého příliš vysoká, lidem to hůře myslí. Jak vypadají v tomto směru vyhlídky našich potomků?

28.12.2019 - Stanislav Mihulka



Lidé pumpují do atmosféry stále další a další oxid uhličitý. Ten funguje jako skleníkový plyn a podporuje ohřívání planety. Jak se ale zdá, vyšší obsah oxidu uhličitého ve vzduchu by mohl způsobovat i jiné problémy. Američtí vědci jsou přesvědčeni, že nám vyšší hladina tohoto skleníkového plynu může poněkud zamlžit mozek.

Vědci již dříve zjistili, že když ve školních učebnách, nebo i dalších uzavřených místnostech, stoupne hladina CO2 a dalších plynů, může to vést k problémům s myšlením a uvažováním. V dnešní době takový problém vyřešíme prostě tím, že otevřeme okna a vyvětráme. Co když ale bude v ovzduší tolik oxidu uhličitého, že vyvětrání nepomůže?

TIP: V atmosféře stoupá obsah oxidu uhličitého a celá planeta se zazelenala

Autoři výzkumu zjišťovali, jaký bude mít obsah uhličitého dopad na žáky a studenty ve školách, v době kolem roku 2100. Pokud se nijak nepokusíme zbrzdit produkci tohoto skleníkového plynu, ani se nepokusíme ho využít jako zajímavý průmyslový zdroj, mohla by v roce 2100 i po otevření oken ve škole kvůli vyvětrání zůstat schopnost žáků myslet na zhruba poloviční úrovni oproti dnešní době. Vyhráno ale nemáme ani v případě, když se budeme snažit omezovat další emise CO2. I v takovém případě by totiž došlo k růstu emisí a snížení kognitivních funkcí zhruba o 25 %. Jako jediné účinné řešení vědci navrhují radikální omezení dalšího uvolňování CO2 do atmosféry. 


Další články v sekci