Sopka na tomto snímku se nachází na východní straně ostrova Réunion, který je francouzským teritoriem v Indickém oceánu. Jde o jeden z nejaktivnějších světových vulkánů a od 17. století zde bylo zaznamenáno více než 150 erupcí. Není se tedy čemu divit, že Piton de la Fournaise (což znamená „Vrchol kotle“) je hlavní turistickou atrakcí ostrova.
Klidná síla
Na atraktivitě sopky má jistě zásluhu i fakt, že většina erupcí má v zásadě poklidný průběh a vyvržená láva jen velmi výjimečně vytéká mimo osm kilometrů širokou neobydlenou kalderu, v níž může napáchat jen velmi málo škod.
TIP: Jezero Kawah Ijen na Jávě aneb Smrtící blankyt klidné hladiny
Jedním z případů vymykajících se běžné aktivitě sopky byla erupce v roce 1977, kvůli níž musela být evakuována vesnice Piton Sainte Rose, stojící v cestě tekoucímu lávovému poli. Láva tehdy zničila několik budov, ale zázračně se zastavila před dveřmi místního kostela, který věřící na základě této události přejmenovali na Notre-Dame des Laves („Naše paní lávy“).
Vulkán je kolem 530 000 let starý a za dobu jeho existence třikrát došlo ke zhroucení kaldery – před 250 000, 65 000 a 5 000 let. Za jeho sopky je odpovědná réunionská „horká skvrna“, o níž se předpokládá, že je aktivní po dobu posledních 65 milionů let.