Organický vesmír: Astronomové objevili molekuly pyrenu v mezihvězdném mračnu
Radioteleskop Green Bank odhalil přítomnost pyrenu a jeho derivátu ve hvězdné porodnici Taurus.
Molekulární mračna kosmického plynu a prachu už dlouho přitahují pozornost odborníků. Rodí se z nich hvězdy a planety. Z jednoho takového mračna vzniklo před miliardami let i naše Slunce s celou Sluneční soustavou. Vědce velmi zajímá, z čeho se taková mračna skládají a jaké v nich probíhají procesy.
Gabi Wenzelová z Massachusettského technologického institutu s početným týmem kolegů vystopovala v chladném molekulárním mračnu Taurus (TMC-1) molekuly polycyklického aromatického uhlovodíku. Toto mračno je od nás vzdálené asi 430 světelných let a jde o nejbližší velkou hvězdnou porodnici, kde právě vznikají nové hvězdy.
Odolný pyren
Vědci již dříve zjistili, že se ve vesmíru vyskytují ohromná množství polycyklických aromatických uhlovodíků (PAH). Nebylo ale jasné, které molekuly to konkrétně jsou. Tým Wenzelové zkoumal molekulární mračno Taurus v oblasti rádiových vln s využitím radioteleskopu Green Bank a objevil 1-kyanopyren, derivát pyrenu, který vzniká reakcí pyrenu s kyanovodíkem, velmi běžnou molekulou podobných mračen. Výsledky výzkumu publikoval vědecký časopis Science.
Nalezený uhlovodík se svými 26 atomy sice patří k jednoduchým a malým polycyklickým aromatickým uhlovodíkům, ale zároveň jde o momentálně největší uhlovodík, jaký jsme v kosmu zaznamenali. Odborníci si přitom dlouho mysleli, že ve vesmíru nemohou existovat molekuly s více než dvěma atomy.
Prostředí molekulárních mračen je drsné, plné tvrdého záření mladých hvězd. Jak se ale zdá, molekuly polycyklických aromatických uhlovodíků, jako je pyren a jeho deriváty, mohou být velmi odolné a takové podmínky vydrží. Loni bylo objeveno velké množství pyrenu na blízkozemní planetce Ryugu, zřejmě pocházejícího ještě z dob před vznikem Sluneční soustavy, což ukazuje, že je to velmi odolný a také běžný materiál v kosmickém prostoru.