Opožděné odtajňování: Pomohli Němci sovětské kosmonautice?
Když po druhé světové válce odváželi Sověti německé raketové vědce, aby jim pomohli se stavbou vlastních raket, zbyli na ně pouze specialisté druhé kategorie. Ti bohužel neměli takové znalosti a schopnosti jako von Braun a jeho kolegové, kteří přešli k Američanům…
V polovině 60. let jsem chtěl od akademika Anatolije Blagonravova zjistit, jak Sovětům pomohli zajatí němečtí inženýři při vývoji raket. Blagonravov byl prezidentem Dělostřelecké akademie a občas se vyjadřoval k sovětské kosmonautice. Jeho odpověď mě zklamala: „Žádné vedoucí specialisty jsme nezajali, a proto jsme od nich ani nemohli očekávat žádný velký užitek.“
Představa, že němečtí raketoví inženýři pomohli Sovětům k vypuštění první družice v říjnu 1957 a ke startu Jurije Gagarina v dubnu 1961, dlouho přetrvávala. K Američanům přešel šéf německého raketového výzkumu Wernher von Braun, zatímco menší skupina Němců vedená Helmutem Gröttrupem pracovala několik let v Sovětském svazu.
Odvoz uprostřed noci
Britové otestovali bojovou raketu V-2/A-1 v říjnu 1945 v Cuxhavenu na pobřeží Severního moře. Předtím Němci stejnou střelou ničili západoevropská města. Sovětští inženýři si to chtěli na německém území ověřit také, Stalin jim však nařídil přivézt tamní zajaté specialisty s sebou do SSSR.
Bylo jasné, že Němcům se na východ nebude chtít. Sovětská tajná služba proto vymyslela fintu. Večer 21. října 1946 uspořádali Sověti v Bleicherode, kde měli výzkumné středisko, obrovskou pijatyku. Do půlnoci Němce opili a potom je rozvezli domů. Uprostřed noci je však sovětští vojáci probudili, odnesli na nákladní auta veškerý jejich majetek a je samotné naložili do připravených vlaků. Vítězové odvezli 152 raketových odborníků, s rodinami dohromady 495 lidí. Postupně došlo rovněž na přírodovědce, konstruktéry letecké a optické techniky i další – celkem zhruba dva tisíce osob.
Odborníci menšího významu
Tajné služby věděly, že nejdůležitějším člověkem je Wernher von Braun, ten však utekl k Američanům. Pobýval ve zvláštním oddělení zajateckého tábora v Mannheimu a Sovětům se podařilo získat zajatce, kteří tam pracovali v kuchyni. Přes ně pak koncem léta 1945 von Brauna kontaktovali s vlastní nabídkou, nicméně neuspěli a pokus o únos rovněž selhal.
Sověti k sobě lákali na vysoké platy německé specialisty nižšího kalibru, kteří doma živořili, neboť v poválečném Německu vládl hlad a bída. Zpočátku získali na 150 tamních zaměstnanců a hlavním centrem sovětského výzkumu V-2 se stal Nordhausen. Aby mohli Sověti práci Němců lépe organizovat, zřídili pro ně už v červenci 1945 v Bleicherode zvláštní instituci, které dali později krycí název Nordhausen.
Práce vedl podplukovník inženýr Boris Čertok, jenž v polovině září 1945 přilákal Helmuta Gröttrupa, žijícího v americké okupační zóně. Elektroinženýr Gröttrup byl zástupcem vedoucího telemetrického úseku v raketovém středisku Peenemünde na poloostrově Usedom. Měl blízko k von Braunovi, ovšem už dřív se s ním nepohodl. Znal jeho dlouhodobé plány včetně cest do vesmíru, proto dostal za úkol napsat podrobnou historii raket V-2/A-4. Z toho pak chtěli Sověti vyvodit, s jakými obtížemi se němečtí konstruktéři potýkali a jak se s nimi vyrovnávali.
Pátrání po troskách raket
Sověti netušili, že němečtí vědci a inženýři dospěli při výzkumu a vývoji některých nových zbraní velice daleko. Němci jim však nehodlali své objevy přenechat, a proto zničili téměř vše, co nestačili odvézt s sebou za oceán. Sovětům tedy nezbylo než informace pracně sbírat po kouscích.
Zpočátku vytvořili 40 trofejních rot, jež pátraly po troskách raket i po jejich dokumentaci. V září 1945 se zmíněné útvary rozrostly na 48 trofejních brigád, z nichž 23 působilo v Německu, sedm v Polsku a šest v Československu. Skupina vedená majorem inženýrem Vasilijem Mišinem objevila na Moravě železniční vagon s von Braunovou dokumentací a týmu kapitána inženýra Georgije Petrova přivezli komunisté ze Škody Plzeň na hranice sovětského sektoru u Rokycan nejrůznější materiály o německém raketovém výzkumu.
„Z trosek a agregátů, nalezených ve skladech různých firem v Německu, Československu a Polsku, se složitým způsobem podařilo dát dohromady 29 kusů rakety A-4, úplně obnovit konstrukční dokumentaci a instrukce, rovněž tak zkompletovat detaily a agregáty pro sestavení ještě deseti raket v Sovětském svazu,“ uvedli autoři oficiální publikace o historii podniku Energija, který se stal pokračovatelem výzkumného ústavu NII-88, kde pracoval Sergej Koroljov.
Výnos o reaktivním vyzbrojení
V květnu 1946 vydal Kreml výnos o reaktivním vyzbrojení. Vznikl Zvláštní výbor pro reaktivní techniku v čele s místopředsedou vlády Georgijem Malenkovem, jeho náměstkem byl ministr válečného průmyslu Dmitrij Ustinov a tajnou policii zastupoval generál Ivan Serov. Jako hlavní raketové pracoviště určil Ustinov starou dělostřeleckou továrnu na předměstí Moskvy v Kaliningradě-Podlipkách. Založil tam Vědecko-výzkumný ústav číslo 88 (NII-88) a šéfkonstruktérem dálkových raket jmenoval Koroljova. Vznikly i další ústavy – pro vývoj raketových motorů, řídicích, navigačních a kontrolních aparatur.
V Podlipkách pracovalo 111 německých specialistů, přičemž dostávali zvýšené příděly potravin a ostatních potřeb. Třebaže se doklady o jejich vzdělání a kvalifikaci ztratily, přiznali jim akademické a vědecké hodnosti; navíc měli stejné platy jako jejich sovětští kolegové.
Projekty řady G
Do poloviny roku 1947 se v Podlipkách zabývali především zdokonalováním sovětské verze rakety V-2, přejmenované na R-1. Začátkem června vedení ústavu rozhodlo, že už Němce nepotřebuje, a zadalo jim vlastní úkol. Pod Gröttrupovým vedením měli dokončit projekt balistické rakety G-1 s doletem 600 km, který rozpracovali už v Nordhausenu.
Gröttrup počítal i s dalšími typy až po G-5, jež měla na vzdálenost 8 000–10 000 km nést nálož o hmotnosti 3–5 tun. I když Němci vycházeli z vynikajících myšlenek, které vznikly v Peenemünde, nedokázali je realizovat. Nicméně vyvinuli a vyrobili řadu kvalitních testovacích aparatur pro palubní přístroje, pozemní kontrolní systémy či aerodynamické tunely. V dalších měsících se podíleli na úkolech, jež neměly s raketami nic společného: Vyvíjeli počítače, lodní motory a podobně. Sověti je už nepotřebovali a postupně je posílali do Německé demokratické republiky.
Z německé V-2 sovětská R-1
První raketovou střelnici založili Sověti v pustině 100 km východně od Stalingradu, dnešního Volgogradu, u vesničky Kapustin Jar. Premiérovou střelu V-2 vypustili už 17. září 1947, řídicí systém však nefungoval a raketa dopadla 30 km od cíle. Teprve 18. října odstartovala přesně podle plánu, dosáhla výšky 86 km a doletu 274 km. Za německé asistence odzkoušeli Sověti do listopadu 1947 dohromady 11 raket. Zcela spolehlivé ovšem byly, až když je osadili vlastními řídicími systémy a motory. Na podzim roku 1949 zklamaly z 20 pokusů pouze tři a v následujícím roce přijali vojáci střelu R-1 do výzbroje.
Kapalinová V-2/A-4 představovala moderní stroj a pro sovětské i americké odborníky se stala praktickou učebnicí pro vývoj dalších raket. O tom, co zajatí němečtí specialisté dělali, nicméně chyběly ze sovětské strany zprávy. Teprve na Mezinárodním astronautickém kongresu konaném v říjnu 1990 v Drážďanech zazněl první oficiální referát na dané téma, a to od G. A. Sadového a F. Borka, který jako svou mateřskou zemi uváděl ještě NDR.
Kdo byl Helmut Gröttrup?
Elektroinženýr Helmut Gröttrup pracoval za války v Peenemünde a odpovídal za rádiové řízení rakety V-2/A-1. Spolu s von Braunem a dalším inženýrem je v březnu 1944 zatklo gestapo: Údajně totiž říkali, že nechtějí stavět rakety jako zbraně, ale že s nimi počítají coby s nosiči umělých družic. Po několika týdnech je každopádně propustili, neboť byli pro válečné úsilí nepostradatelní. Gröttrup se pohádal s von Braunem, a ten ho zřejmě proto nenapsal na seznam lidí, jež nezbytně potřebuje pro práci v USA. Mladý inženýr tak našel zaměstnání u Sovětů a do Německa se vrátil až v listopadu 1953. Ve Spolkové republice ho vyslýchali příslušníci amerických i britských tajných služeb: Tvrdil jim, že Sověti mají dost vlastních schopných odborníků. K raketám se už nevrátil, pracoval na vývoji různých elektronických systémů a získal několik patentů.