Doposud nejdetailnější snímek odvrácené strany Měsíce pořídila sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Na první pohled je patrné, že tato část Měsíce je úplně jiná než část, kterou můžeme spatřit na obloze.
Na rozdíl od přivrácené strany Měsíce je jeho odvrácená strana mnohem hornatější a obsahuje mnohem méně měsíčních moří. Zatímco na přivrácené straně tvoří měsíční moře více než třetinu povrchu Měsíce, na odvrácené straně jsou to jen necelá 3 %. Proč tomu tak je?
TIP: Odvrácená strana Měsíce: Nové video NASA ukazuje jinou tvář našeho souputníka
Podle vědců je důvodem tzv. izostatické vyrovnávání, kdy se měsíční kůra snaží vyrovnat s rozdílnou hustotou měsíčních bazaltů v oblasti moří na přivrácené straně a hornin tvořících pohoří na odvrácené straně Měsíce. Měsíční bazalty mají větší hustotu než ostatní horniny, proto je zde měsíční kůra slabší, horniny pohoří mají menší hustotu, proto je zde měsíční kůra silnější. K tomuto formování měsíční kůry došlo pravděpodobně v dobách raného vývoje Měsíce.
Mezi nejvýraznější útvary odvrácené strany Měsíce se zde mimo kotlin Mare Orientale a Mare Moscoviense řadí i krátery Ciolkovskij a Hertzsprung. Další rozlehlé krátery jsou např. Planck, Birkhoff, Mendělejev, Gagarin, Koroljov, D'Alembert, Leibnitz, Poincaré, Van de Graaff, Von Kármán a Apollo.