Observatoř Very Rubinové by se mohla stát efektivním lovcem mezihvězdných objektů
Během příštího roku by měla zahájit pozorování vesmíru Observatoř Very Rubinové. Díky zapojení umělé inteligence by se z ní mohl stát vysoce efektivní lovec mezihvězdných objektů.
Vědci dlouho uvažovali o mezihvězdných objektech, které se pohybují kosmickým prostorem, mimo planetární systémy, jen v čistě teoretické rovině. V říjnu 2017 se ale najednou objevil první známý mezihvězdný objekt ve Sluneční soustavě – planetka ʻOumuamua.
Když jsme v srpnu 2019 zaznamenali druhý mezihvězdný objekt, kometu 2I/Borisov, převládl názor, že mezihvězdné objekty se ve Sluneční soustavě vlastně objevují relativně často. Podle nynějších odhadů by to mohlo být až několik takových objektů ročně a celkem se může jednat až o tisíce objektů, pohybujících se před oběžnou dráhou Neptunu. Proto by bylo velmi zajímavé mít o nich co největší přehled a detekovat je co nejdříve, abychom je mohli důkladně prozkoumat.
Lov mezihvězdných objektů
Richard Cloete z astrofyzikálního ústavu Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics a jeho kolegové navrhují využít v tomto směru Observatoř Very Rubinové na chilské hoře El Peñón, která by se měla pustit do pozorování vesmíru již v příštím roce. Na rozdíl od mnoha dalších velkých teleskopů nepozoruje jeden konkrétní bod oblohy, ale plochu odpovídající několika úplňkům. Každou noc pořídí více než petabajt dat. Zajímavý projekt nedávno zveřejnil odborný časopis Astronomy & Astrophysics.
Díky těmto rozsáhlým a velmi detailním snímkům oblohy bude možné v datech Observatoře Very Rubinové odhalit i velmi slabě zřetelná a pomalu se pohybující tělesa Sluneční soustavy. Tímto způsobem lze relativně jednoduše vystopovat i mezihvězdné objekty, pokud na ně ovšem astronomové narazí.
Má to ale malý háček. Objemy dat získaných Observatoří Very Rubinové budou naprosto enormní. Jakkoliv je zpracovat bude pro lidské astronomy nesmírně pracné a objevit v nich něco zajímavého by mohlo být spíše věcí šťastné náhody. Cloete a jeho spolupracovníci nicméně věří, že by nám s tím mohla pomoci umělá inteligence. Algoritmy strojového učení jsou výtečné na prohledávání ohromných objemů dat. S jejich podporou by se s objevy mezihvězdných objektů mohl brzy roztrhnout pytel.