Observatoř SDO zachytila letošní sedmou nejsilnější sluneční erupci
Slunce se postupně blíží k maximu svého 11letého cyklu a je to znát. Observatoř SDO v neděli zachytila erupci nesilnější třídy. Ve Spojených státech byly v souvislosti s erupcí zaznamenány výpadky v rádiové komunikaci záchranářů.
V neděli 2. října zachytila observatoř SDO (Solar Dynamics Observatory) sluneční erupci třídy X. Sluneční erupce sebou nesou silnou radiaci, přičemž před slabšími erupcemi nás chrání atmosféra a magnetické pole Země. Silné erupce třídy X již ale mohou poškodit komunikační satelity a GPS, tedy družice na vyšších oběžných drahách. V souvislosti s nedělní erupcí NOAA zaznamenala relativně silné poruchy rádiového signálu v USA a nevylučuje, že k dalším podobným výpadkům může docházet v nejbližších dnech.
Sluneční aktivita postupně roste
Sluneční erupce se dělí do šesti tříd – A, B, C, M, X a Super X s hodnotou 1 až 9 (například B4, M5, C9). Každá třída je vždy desetinásobkem třídy předchozí (s výjimkou tříd X), což znamená, že například erupce M2 je 10× silnější než C2. Vážnější dopad na dění na Zemi mohou mít pouze silnější erupce třídy M a pak také erupce tříd X.
Nedělní bouře odpovídá třídě X1 a jedná se tak o sedmou nejsilnější letošní erupci. Tou nejsilnější byla erupce z poloviny dubna, která dosáhla třídy X2.2.
TIP: Vědci varují: Příští ničivá sluneční bouře může přijít kdykoliv
Vyšší sluneční aktivita souvisí s 11letými slunečními cykly, během nichž dochází k obrácení magnetické polarity Slunce. V současné chvíli míříme k maximu tohoto cyklu (2019–2030) a aktivita Slunce proto postupně roste – slunečního maxima bychom měli dosáhnout někdy v průběhu roku 2025.