Nový „jazyk“ Remmyo umožňuje komunikovat s lidmi během snění
Jazyk založený na pohybu obličejových svalů by se mohl stát prostředkem pro vytouženou komunikaci s lidmi, kteří prožívají lucidní snění. První výsledky ale budí rozpaky...
Vědci se již dlouhá desetiletí pokouší komunikovat s lidmi, kteří sní. Všechny dosavadní snahy ale byly až doposud neúspěšné. Tým expertů na spánek z amerického výzkumného centra Phase Research Center v Los Angeles je přesvědčen, že nalezl způsob, jak lidé, kteří prožívají lucidní snění, mohou mluvit se „světem bdících“.
Lucidní snění, čili „vědomý spánek,“ je stav, kdy si spící člověk uvědomuje, že sní a může svůj sen do jisté míry ovládat. Statistiky udávají, že takové snění alespoň jednou za život prožilo asi 55 procent lidí. Odborníky tento stav fascinuje a snaží se o něm dozvědět co nejvíc. Nějaké možnosti jsou, ale výzkumu by hodně pomohlo, kdyby badatelé mohli s lidmi ve fázi lucidního snění nějakým způsobem komunikovat.
Jazyk pro lucidní snění
Michael Raduga a jeho spolupracovníci nabízejí zajímavé řešení. Vyvinuli jednoduchý „jazyk“, který nazvali „Remmyo.“ Název je odvozený z REM fáze spánku, ve které probíhá lucidní snění a z výrazu „myo“, který pochází ze staré řečtiny a označuje sval.
Pojmenování nebylo zvolené náhodně – „jazyk“ Remmyo je založený na specifických pohybech obličejových svalů a podle Radugy je možné se jej naučit ve stavu bdění, jako jakýkoliv nový jazyk. Každý, kdo to zvládne, pak může komunikovat ve stavu lucidního snění s okolním světem.
Podle Radugy má nový jazyk v tuto chvíli pouze šest „písmen,“ spojených s určitými zvuky, přičemž každý z těchto zvuků je spojený s konkrétním pohybem obličejových svalů, který lze detekovat pomocí elektromyografie (EMG). Výsledky jejich výzkumu zveřejnil odborný časopis Psychology of Consciousness: Theory, Research, and Practice.
„Spící člověk může během lucidního snění sdělit podstatné informace pomocí slov složených ze tří písmen,“ vysvětluje Raduga pro portál Ars Technica. „Základní slovník jazyka Remmyo obsahuje přibližně 200 maximálně třípísmenných slov. Při sledování snílka můžeme v reálném čase převádět zprávu od člověka ve stavu lucidního snění do digitální podoby v reálném čase a překládat ho do angličtiny.“
TIP: Vědci potvrzují: Trip na „liáně mrtvých“ z peruánské Amazonie vyvolává lucidní snění
První experimenty neměly úplně přesvědčivé výsledky – účinnost dekódování se pohybovala od 13 do 81 procent. Raduga ale věří, že svou metodu vyladí a dosáhne uspokojivějších výsledků komunikace se snílky. „Navzdory jistým limitům náš výzkum prokázal životaschopnost konceptu použití obličejových EMG signálů a jejich převod do jazyka z lucidního snění do reality,“ konstatují optimisticky naladění badatelé ve své studii.