Nová studie naznačuje, že planeta u Proximy Centauri by mohla hostit život
Je planeta obíhající Proximu Centauri obyvatelnou? A mohla by hostit život? Podle vědců to není úplně vyloučené
Nedávný objev planety kamenné planety obíhající nejbližší hvězdu mimo naši Sluneční soustavu způsobil doslova poprask. Ruský miliardář Jurij Milner se dokonce nechal slyšet, že se lidé na Proxima b podívají již v roce 2060.
Rezolutní „možná“
Nová studie Dr. Dimitra Atriho ze seattleského vědeckého institutu Blue Marble Space Institute of Science naznačuje, že by Proxima b mohla hostit život. Věc má ale háček…
Tvrzení doktora Atriho se opírají o výsledky složitých počítačových simulací. Ty modelovaly možné podmínky na Proxima b na základě tří faktorů – typu a velikosti protuberancí mateřské hvězdy, tloušťku atmosféry a sílu magnetického pole planety.
Dobrou zprávou je, že pokud má Proxima b atmosféru a magnetické pole podobné jako má Země, je poměrně pravděpodobné, že by mohla hostit život. Tou špatnou zprávou je, že i kdyby tomu tak bylo, pravděpodobně by vlivem intenzivních protuberancí z mateřské hvězdy docházelo k jeho periodickému „vyhlazování“.
Podle doktora Atriho je ale předčasné hovořit o tom, zda je Proxima b obyvatelnou, či nikoli. Faktorů, které ovlivňují existenci biosféry je prostě příliš mnoho. Pokud by například planetu obývali odolní mikrobi, mohli by přežít i extrémní podmínky. Další odpovědi tak zřejmě přinesou až další pozorování, například pozorování teleskopu Jamese Webba.