Nová metoda 3D biotisku zajistí extrémně rychlou výrobu lidských tkání
S laserovým paprskem a hydrogelem citlivým na světlo je možné tisknout lidské „součástky“ za pár sekund
V dnešní době je často slyšet o 3D biotisku, kterým je možné vytisknout malé kousky lidského těla z živé tkáně. Je to velmi slibná technologie, ale stále ještě potřebuje doladit a vychytat mouchy. S novou metodou švýcarských a nizozemských vědců je 3D biotisk mnohem rychlejší a tím pádem i mnohem praktičtější, než dřív.
Současný 3D biotisk je obvykle podobný jiným typům 3D tisku tím, že tiskárna postupně tiskne vrstvu za vrstvou. I jednoduché a malé objekty tímto způsobe vznikají dlouhé hodiny nebo i dny. Novým postupem je možné biotisknout „součástky“ lidského těla za pár sekund. Metodu je možné využít k 3D biotisku objektů do velikosti několika čtverečních centimetrů. Může jít například o srdeční chlopeň nebo meniskus.
TIP: Za jak dlouho budeme tisknout nové tváře na 3D biotiskárnách?
V tomto případě pracuje biotiskárna s laserovým paprskem, který prochází speciálním hydrogelem citlivým na světlo. Tento hydrogel je plný lidských kmenových buněk, které zajistí, že vznikne doopravdy živá tkáň. Ozáření laserem způsobí, že hydrogel v těchto místech ztvrdne a během několika sekund z něj vznikne požadovaný 3D objekt. Kmenové buňky 3D biotisk v pohodě přežijí a mohou dál růst. Tvůrci nové metody věří, že by mohla vést až k průmyslové výrobě lidských tkání.