Nic netrvá věčně: Kryovulkány na trpasličí planetě Ceres zřejmě postupně mizí
Kryovulkány na povrchu Ceres podle všeho nejsou trvalé. Roztékají rychlostí 10 až 50 metrů za milion let
Od chvíle, kdy meziplanetární sonda Dawn zaparkovala u trpasličí planety Ceres v hlavním pásu planetek, jsme získali pár odpovědí a spoustu nových otázek. Ukázalo se, že Ceres je fascinující svět plný záhad. Jednu z nich představuje 20 kilometrů široký a přes 4 kilometry vysoký kryovulkán Ahuna Mons. Potíž je v tom, že Ahuna Mons je jediným kryovulkánem na povrchu Ceres. A to je vážně divné.
Kryovulkány s omezenou životností
Řešení této záhady nedávno se svými spolupracovníky nabídl Michael Sori z Měsíční a planetární laboratoře Arizonské univerzity. Podle nich je to prosté. Kryovulkány na Ceres mají jen omezenou životnost.
Sori a spol. se domnívají, že když na Ceres vznikne kryovulkán, tak se vlastně hned zase začne velmi pomalu roztékat. Rychlost tohoto roztékání závisí na tom, kolik procent hmoty kryovulkánu tvoří vodní led.
TIP: Malý svět s ledovými erupcemi: Na Ceres se tyčí masivní kryovulkán
Badatelé odhadli, že by se kryovulkány na Ceres mohly roztékáním snížit o 10 až 50 metrů za 1 milion let. Kryovulkán Ahuna Mons vznikl přibližně před 200 miliony let, takže ještě nestihl úplně zmizet. Pokud tedy platí teorie Michaela Soriho, byla v minulosti na povrchu Ceres celá řada kryovulkánů.