Nesmrtelná americká pásová legenda: Tank M4 Sherman (2)

Střední tank Sherman se stal jedním z nejúspěšnějších obrněnců druhé světové války. I po ní ale kariéra M4 pokračovala – bojoval v Koreji, v arabsko-izraelských válkách, zasahoval proti povstalcům v Latinské Americe. Poslední kusy dosloužily až loni

30.07.2020 - Norbert Brzkovský



Od srpna 1942 se v USA začalo pracovat na novém 76mm kanonu M1 s vyšší úsťovou rychlostí střely, tím pádem i průbojností a dostřelem, a na přezbrojení shermanů těmito děly. Vylepšené obrněnce poté nesly ve svém názvu v závorce číslo 76, jejich osádky si pak pochvalovaly výrazně lepší výsledky při palbě protipancéřovou municí. 

Předchozí část: Nesmrtelná americká pásová legenda: Tank M4 Sherman (1)

Bojový křest

Do boje shermany poprvé vyjely na podzim roku 1942 v severní Africe v sestavě britské armády. Prvních 318 kusů tam dorazilo 11. září a okamžitě začaly jejich úpravy pro pouštní podmínky a přeškolování osádek. Poté, 23. října 1942 se v bitvě u El Alameinu utkalo přibližně 500 tanků Osy s 1 351 britskými, mezi nimi i s 252 shermany. Dohromady 124 jich měla 10. obrněná divize, 92 nasadila 1. obrněná divize a dalších 36 se nacházelo u 9. obrněné brigády.

Večer 23. října začal útok s účastí 9. obrněné brigády, německé dělostřelectvo ji však palbou vmanévrovalo do minových polí a jednotka tak utrpěla 75% ztráty. Obdobně dopadla i 10. obrněná divize, která přišla o 102 shermany ze 124 nasazených. Celkově však Spojenci ve střetu zvítězili a již první nasazení jasně ukázalo nadřazenost shermanů nad italskými obrněnci a staršími německými PzKpfw III a IV, srovnatelného protivníka pro ně představovaly pouze PzKpfw IV verzí F2 a G s dlouhým 75mm kanonem. Těch však měl Afrikakorps k dispozici velice málo.

Pozor, blíží se tiger

Po bojovém křtu si tankisté ostrovního království shermany oblíbili a žádali další, Američané jich do konce války zaslali celkem 17 184. O ně se pak Britové podělili i s ostatními zeměmi Commonwealthu – Kanaďany, Australany, Novozélanďany a Indy, a rovněž s Poláky. Samotní Američané je nasadili nejdřív během operace Torch 8. listopadu 1942 při vylodění v severní Africe. První den se na pláže dostalo 55 shermanů z 2. obrněné divize, pak dorazila i 1. americká obrněná divize.

Sherman M4A1

  • OSÁDKA: 5 mužů
  • HMOTNOST: 30,3 t
  • CELKOVÁ DÉLKA: 5,84 m
  • CELKOVÁ ŠÍŘKA: 2,62 m
  • CELKOVÁ VÝŠKA: 2,74 m
  • MOTOR: letecký hvězdicový Wright Continental R-975 (298 kW)
  • MAX. RYCHLOST: 38 km/h
  • MAX. DOJEZD: 192 km
  • VÝZBROJ: 1× 75mm kanon M2, 1× 12,7mm kulomet M2 Browning, 2× 7,62mm kulomet M1919 Browning

Jejich nejhrozivějším protivníkem se staly těžké německé PzKpfw VI Tiger. K prvnímu střetu těchto dvou typů došlo 1. prosince 1942 a pro Spojence skončil katastrofálně. Přišli o 34 tanků, Němci o žádný. Během provozu se u shermanů objevilo pár vad na kráse – zanášely se jim svíčky, uložená munice často explodovala při nepřátelském zásahu. To shermanům vyneslo přezdívku „Ronson“ podle stejnojmenného amerického zapalovače, jehož reklamní slogan zněl: „Vždy chytne na první pokus.“ Problém vyřešily nové úložné boxy obsahující vodu. Ta při zásahu zalila munici, zabránila požáru a následnému výbuchu. Inovovaným obrněncům přibylo do názvu písmeno W podle anglického „wet stowage“ (vlhké uskladnění).

Pět ku jedné 

Patnáctého ledna 1943 zahájili Spojenci v severní Africe ofenzivu, při níž skončilo v plamenech 32 shermanů. Němci ztratili jen dva obrněnce. Další ztráty přišly v polovině února. U Faidského průsmyku zaútočilo 40 amerických obrněnců, večera se však dočkalo jen sedm strojů. Jiný den vyrazily do protiakce tanky 1. obrněného pluku s 54 zcela novými shermany. Podle veteránů Afrikakorpsu jely jako na přehlídku, a když se dostaly pod palbu německých tanků a děl, zbyly jen čtyři.

Pokračování: Nesmrtelná americká pásová legenda: Tank M4 Sherman (3)

Časem ale Američané získávali větší zkušenosti a dokázali s M4 čelit každému střednímu tanku. Hitlerovské těžké obrněnce si však nade všemi stroji Spojenců udržovaly převahu. Osádky Panzerwaffe s oblibou říkaly, že na zničení jediného tigeru potřebují Američané pět shermanů. K jednomu z posledních větších zápasů v Africe došlo 4. května 1943, kdy se 1. obrněná divize snažila zabránit ústupu Němců k Tunisu a Američané přitom ztratili deset středních tanků. Dne 13. května 1943 Afrikakorps kapituloval. 


Další články v sekci