Nepálský národní park Čitvan: Sloní stáda v podhůří Himálaje

Když se řekne Nepál, každému se vybaví Himálaj. Synonymum zmíněné asijské země však nepředstavují pouze velehory: Na jejím území se nachází také unikátní národní park Čitvan, kde se dají spatřit sloni, vzácní nosorožci, krokodýli, a dokonce i tygři.

06.08.2024 - Tomáš Kubuš



Přesun z Káthmándú k branám národního parku Čitvan může trvat šest či sedm hodin. Čas na nepálských cestách totiž plyne jinak, než je našinec zvyklý: První hodinu strávíte pokusem o vymanění se z notoricky ucpaných káthmándských ulic, potom začnete stoupat do kopce a naskytne se vám výhled na krásné hory, načež na sebe veškerou pozornost strhne dravá řeka Trishuli: Klikatí se podél silnice a svou nespoutaností dává do značné míry najevo, že Nepál stále ještě představuje krajinu pod nadvládou přírody.

Horské vrcholky se však postupně ztratí a výhled zaujme rozlehlá rovina Teraje, jejíž nadmořská výška kolísá mezi 50 a 300 metry, přičemž rozlohou mírně překonává Belgii. Představa, že se do Nepálu jezdí hlavně kvůli trekům a lezení po horách, se v popsaných končinách rozplyne jako pára nad hrncem. A právě ve zmíněných místech se rozkládá národní park Čitvan.

Nejprve odpočinek

Pomyslnou vstupní bránu představuje městečko Sauraha, které je na turisty dokonale připravené. Hlavní i mnohé vedlejší ulice lemují hotely, kavárny, restaurace, a občas také lázeňský rezort, kde se můžete vykoupat v bazénu. Za krásami obce jste sice nejspíš nepřijeli, přesto si po namáhavé cestě určitě rádi odpočinete v některém z podniků na břehu řeky Rapti a se sklenicí džusu nebo nepálského piva si užijete západ slunce.

Čitvan patří mezi nejunikátnější místa v Nepálu: Jeho současná rozloha činí 932 km² a chráněným územím byl vyhlášen již v roce 1973. O pár let později se oblast jižně od řeky Rapti stala domovem vzácných nosorožců a od roku 1984 tvoří park součást světového dědictví UNESCO. Tamní podnebí se nachází na pomezí tropů a subtropů, takže oproti Káthmándú se tam budete cítit jako v jiném světě. Horko se střídá s letními monzuny, a nejpříjemnější období pro lidi i zvířata tak nakonec představuje mírná zima. 

Výlet v kánoi

Zmíněná rezervace ukrytá na nepálsko-indických hranicích představuje odpradávna domov etnika Tharu. Jeho příslušníci se sice dokonale přizpůsobili životu v divočině, nicméně dnes přebývají roztroušení v malých vesničkách. Do nížiny se totiž stěhují lidé z měst, postupně zabírají půdu a vytlačují lid Tharu z lesů – takže už mu nezbývá než vzpomínat, jak se kdysi skvěle žilo v souladu s přírodou (viz Neškodná malárie).

Den v Čitvanu začíná dřív než v jiných částech světa. Abyste totiž z národního parku vytěžili maximum, je dobré si přivstat a vyjít brzy ráno, kdy ještě v nížinách leží mlha. Na úvod můžete vyrazit na výlet po řece Rapti či Burirapti: Tharuové se po nich odjakživa plaví v kánoích vyrobených z jednoho kusu dřeva a vy se v nich budete moct svézt také. 

Řeka plná zubů

Ze začátku uvidíte, a hlavně uslyšíte ptactvo – v Čitvanu žije tolik druhů opeřenců, že se mu dokonce přezdívá ráj ornitologů. Kochat se můžete nádherně barevnými rybaříky sedícími ve větvích stromů, typickým pištěním ibisů i krásně zbarvenými kačenami na březích, které sem migrují z mrazivé Sibiře. Krátce nato zahlédnete rovněž první srny či jinou vysokou zvěř: Nejčastěji jsou v místě k vidění tzv. axisové indičtí neboli čitalové. Nepotrvá však dlouho, a v řece se zavlní jeden z hlavních taháků národního parku, krokodýl bahenní. Při troše trpělivosti jich nakonec spatříte i desítky, včetně kriticky ohrožených gaviárů indických, kterým se tam k radosti ochranářů velmi daří.

Většina krokodýlů se zůstane vyhřívat na slunci, jiní se ovšem rozhodnou okořenit vaši plavbu trochou adrenalinu, odrazí se od břehu a zamíří rovnou ke kánoi. Nebudou útočit, pravděpodobně loďku podplavou a vylezou na břeh na druhé straně řeky. Stoprocentně jistí si však být nemůžete, což váš zážitek z plavby nepochybně obohatí.

Vláda proti pytlákům

Hlavní magnet Čitvanu však představují nosorožci indičtí: Jako na jednom z mála míst světa tam totiž zmínění mohutní tvorové stále přebývají ve volné přírodě. Nejvíc jich žije v indickém národním parku Kaziranga a druhé místo patří právě Čitvanu. Podle posledního sčítání v něm našlo útočiště zhruba 700 nosorožců, takže šance, že během svého putování zahlédnete alespoň jednoho, je relativně slušná.

Situace přitom vždy nebyla tak optimistická: V polovině 20. století se počet uvedených živočichů smrskl na pouhou stovku a o jejich záchranu se musela zasadit vláda. Naštěstí zareagovala rychle a rázně zasáhla proti pytlákům, kteří nebohé lichokopytníky lovili kvůli rohům, jež pak prodávali do Číny coby předmět lidové medicíny. Plocha parku se také rozšířila, což nakonec vedlo k tomu, že začala populace nosorožců růst. 

Balvany na pochodu

Pokud chcete nosorožce spatřit doslova „z očí do očí“, nasedněte spolu s průvodci do jednoho z rozhrkaných džípů. Park nicméně není zoologická zahrada, kde stačí přijít k výběhu a úspěch je zaručen. Důležitou roli tam hraje náhoda, a o to větší radost budete mít, když zvíře skutečně zahlédnete. Šance rostou mimo letní měsíce, kdy v oblasti panuje období dešťů: Tráva je totiž vyšší a nosorožci se v ní snáz schovají. Když potom džíp náhle zpomalí a průvodce vám naznačí, abyste byli potichu, neubráníte se vzrušení. Zdálky nosorožci připomínají balvany, jakmile se však dají do pohybu, budete se moct kochat jejich krásou a majestátností.

Do třetice se do Čitvanu můžete vydat na pěší výpravu. Průvodci z etnika Tharu znají džungli jako své boty a váš „výšlap“ obohatí informacemi o ptačím zpěvu i jeho původcích, upozorní vás na stopy v bahně a zároveň se postarají o vaši bezpečnost. Do porostů totiž vyrážejí mimo jiné vybaveni dřevěnými holemi, které jim slouží k odhánění tygrů indických. Nepál se zavázal také k ochraně těchto velkých kočkovitých šelem a jeho péče je vidět při každém sčítání: Zatímco v roce 2009 žilo v nížinách pod Himálajem 121 exemplářů, dnes je jich víc než 350

Neotáčejte se zády!

Na území Čitvanu přebývá 128 tygrů, takže v porovnání s nosorožci existuje pouze malá šance, že na některého z nich při svých toulkách narazíte. Přesto ani taková setkání nepředstavují úplnou výjimku. „Už se mi to jednou stalo,“ vzpomíná průvodce. „Hleděli jsme jeden druhému v podstatě do očí. Člověk musí zachovat klid, a hlavně se k tygrovi neotáčet zády. Odhalíte tak totiž krk a vyprovokujete zvíře k útoku.“ 

Procházka lesem je ovšem příjemná i bez blízkého setkání s králem džungle. Zapadající slunce proniká korunami stromů a vykresluje okolí v kouzelné zlaté hodince. Když se pak obrátíte zpět k městu, spatříte místní obyvatele zahánět slony, kteří jim přes den pomáhali s přenášením břemen. Poté se Čitvan ponoří do nočního klidu, a zatímco vy i džungle budete odpočívat, můžete začít přemýšlet, za jakým dobrodružstvím se vydáte zítra. 

Neškodná malárie

Tharuové mají vlastní jazyk, zvyky i tradice, a pokud se do Čitvanu vydáte, budou vám právě zástupci zmíněného etnika dělat průvodce. V Nepálu jich dnes žije bezmála milion a jen těžko byste hledali povolanější odborníky do divočiny. Specifickým podmínkám regionu se dokonce přizpůsobili tak dobře, že pro ně malárie, která se tam stále objevuje, přestala být smrtelnou nemocí.  


Další články v sekci