Nemrtví na orbitě: Nad našimi hlavami krouží množství „zombie satelitů“
Na oběžné dráze zůstávají tisíce nefunkčních satelitů. Některé z nich se ale „vracejí ze záhrobí“ a mohou opět začít komunikovat i po mnoha dlouhých letech
Na zemské orbitě se nachází téměř pět tisíc satelitů a přístrojů nejrůznějšího zaměření. Drtivá většina z nich putuje po nízké oběžné dráze (LEO) – podle odhadů z loňského roku je na nízké oběžné dráze přibližně 3 790 aktivních satelitů. Vedle nich se na LEO nachází zhruba stejné množství satelitů nefunkčních a vyřazených. Tato vysloužilá zařízení krouží nad našimi hlavami a jsou ponechána vlastnímu osudu.
Občas se ale stane, že dávno „mrtvý“ satelit samovolně „ožije“ a opět zahájí komunikaci. Někdy se tak stává po opravdu dlouhé době. V některých případech dochází k cílenému „oživení“, kdy se operátorům podaří vyřešit technické problémy, které dřívější komunikaci znemožňovaly. V obou případech se hovoří o tzv. „zombie satelitech“, protože jde o odepsaná zařízení.
Zombie na oběžné dráze
Jedním z takových je například americký satelit Transit 5B-5 s jaderným zdrojem energie. Satelity tohoto typu sloužily jako předchůdce satelitní navigace GPS. Zmíněný satelit byl vypuštěn v roce 1965 a pracoval až do roku 1996, kdy by poslán do výslužby. Operátoři jej už nemohli ovládat, ale Transit 5B-5 ještě dlouho „přízračně“ komunikoval se Zemí.
Dalším příkladem je telekomunikační satelit Galaxy 15, který je součástí flotily satelitů společnosti Intelsat. Odstartoval v roce 2005 a měl být aktivní 15 let. V dubnu 2010 nad ním ale operátoři ztratili kontrolu a satelit se přesunul na jinou pozici na orbitě. Po více než půl roce se v prosinci 2010 satelit sám restartoval a Intelsat s ním opět navázal spojení. Galaxy 15 se vrátil na původní pozici a mohl pokračovat v činnosti.
Jedním ze známých případů „návratu ze záhrobí“ je i satelit pro přenos amatérského rádiového provozu AMSAT-OSCAR 7, vypuštěný v roce 1974. Byl aktivní 7 let, v roce 1981 jej ale vyřadilo z provozu selhání baterií. O 21 let později, v roce 2002 všechny zaskočil, když opět zahájil komunikaci.
TIP: Astronomové varují: Odpad na oběžné dráze komplikuje výhled do vesmíru
Jedním z absolutních „zombie“ rekordmanů je satelit řady Lincoln Experimental Satellites LES-1, jehož úkolem bylo testovat technologii rádiového vysílání Super High Frequency. Při letu na oběžnou dráhu v roce 1965 se nedostal do požadované výšky a vymkl se kontrole. O to větší ale zavládlo překvapení, když se LES-1 po 47 letech ozval.