Největší rádiové hity: Které skladby v minulosti válcovaly světové hitparády?
Úspěšné tažení hitparádami je snem snad každé kapely. Nicméně ne všem posluchačská obliba vydržela, a v některých případech dokonce prvotní zájem postupně přerostl v nenávist.
Every Breath You Take | The Police | 15 milionů přehrání
Nejhranější song rádiové historie napsal legendární Sting, vlastním jménem Gordon Matthew Thomas Sumner, během působení v britské rockové kapele The Police. Skladba Every Breath You Take se objevila na desce Synchronicity z roku 1983 a coby singl se okamžitě vyšplhala na vrchol žebříčků v USA, Británii i Kanadě. Po celém světě pak proslula jako něžná píseň o lásce, přestože ve skutečnosti se jedná o mrazivé zachycení stalkingu a alegorii na „velkého bratra“.
Během svého útěku před zraky veřejnosti do Karibiku pobýval Sting v jamajské vile Iana Fleminga – a právě u psacího stolu autora knižních předloh Jamese Bonda dokončil text zmíněné skladby. Údajně se s veršem „every breath you take, every move you make“ probudil uprostřed noci, okamžitě usedl k pianu a během půl hodiny byla píseň na světě.
Slova popisují muže toužícího po ženě, která však o jeho existenci neví nebo jeho city odmítá opětovat. On se přesto nenechá odradit a nadále ji pronásleduje. Urputnou posedlost, kterou Sting do skladby vložil v narážce na ztrátu soukromí v moderní společnosti, si fanoušci nicméně vyložili coby vyznání lásky. Ať už ovšem píseň vnímali jako děsivou, nebo romantickou, v rádiích celosvětově dosáhla bezmála patnácti milionů přehrání a získala řadu ocenění, včetně dvou Grammy. Časopis Rolling Stone ji zároveň označil za skladbu roku a následně se z ní stala pomyslná Stingova vizitka. Dodnes jde navíc o nejhranější píseň amerického vydavatelství BMI. (foto: Wikimedia Commons, A&M Records, PDM 1.0)
Velký úspěch popových bratrů
You’ve Lost That Lovin’ Feelin’ | The Righteous Brothers | 15 milionů přehrání
Singl amerického dua The Righteous Brothers – tedy Bobbyho Hatfielda a Billa Medleyho – vyšel na podzim roku 1964 a hned v následujícím roce se usadil na špičkách amerických i britských žebříčků. Než jim uzmul prvenství Sting a The Police, dominovali rádiím právě tito „popoví bratři“, a dodnes za rekordmany příliš nezaostávají. Slova písně líčí konec vztahu poté, co se z něj postupně vytratila láska… (foto: Wikimedia Commons, PDM 1.0)
Dívka s hnědýma očima
Brown Eyed Girl | Van Morrison | 13 milionů přehrání
Van Morrison, celým jménem George Ivan Morrison, natočil svou nejhranější skladbu poté, co se roku 1966 rozpadla jeho kapela Them. Brown Eyed Girlvyšla jako singl v následujícím roce a coby píseň o lásce, sexu a nespoutaném mládí musela pro potřeby rádií projít cenzurou. Ačkoliv slavila obrovský úspěch, Morrison podepsal s vydavatelstvím mizernou smlouvu a údajně za ni nikdy neobdržel žádné licenční odměny. (foto: Flickr, Piano Piano!, CC BY 2.0)
Včera není dnes
Yesterday | The Beatles | 7 milionů přehrání
Ikonická skladba Yesterday zazněla poprvé v srpnu 1965 na albu Help!. Zpěvu se ujal Paul McCartney coby její autor a doprovodil se na akustickou kytaru, zatímco o kulisy se postaral smyčcový kvartet. Obliba songu přitom neutuchá ani dnes: Dočkal se již více než dvou tisíc cover verzí, a zařadil se tak mezi nejčastěji přejímané melodie v historii. Také jeho slova přitom popisují smutek z rozchodu. (foto: Profimedia)
Přestaneš mě někdy milovat?
Never My Love | The Association | 7 milionů přehrání
Píseň Never My Love se stala největším autorským úspěchem bratrů Donalda a Richarda Addrisiových a následně s ní udělala díru do světa kalifornská popová kapela The Association. Nejenže skladba ovládla rádia a hitparády, ale zazněla také v řadě talk show. Na rozdíl od mnoha jiných ovšem nelíčí rozpad vztahu: Její slova naopak ujišťují, že romantický cit přetrvá navždy. Název „Nikdy, má lásko“ totiž představuje odpověď na otázku „přijde někdy doba, kdy se mě nabažíš?“. (foto: Getty Images)
Z výsluní na dno
How You Remind Me | Nickelback | více než milion přehrání
Navzdory komerčnímu úspěchu se kanadská rocková skupina Nickelback stala terčem řady vtipů a kritiky, jež je v mnoha ohledech zasloužená: Celou svou kariéru totiž muzikanti vykrádají sami sebe a jejich hudbu mnozí považují za stereotypní či šablonovitou. Několik zdrojů, včetně britského deníku The Telegraph, dokonce Nickelback označilo za „nejnenáviděnější kapelu internetového světa“. Jedná se tak o názorný příklad, jak snadno může pomíjivá sláva přerůst v trvalý odpor fanoušků…
Pokud zmíněné skupině nelze něco upřít, pak je to schopnost vytvářet rádiové hity. Tím největším se stala skladba How You Remind Me z desky Silver Side Up, jež vyšla v roce 2001. Do éteru Spojených států se zmíněný song vřítil jako lavina, přičemž mezi roky 2001 a 2009 ho stanice zařadily hned 1,2milionkrát. Šlo tak o nejhranější singl roku 2002 a ve vysílání amerických rádií údajně neexistovala jediná sekunda, kdy by se neozýval alespoň na jedné z tamních stanic. V USA se zkrátka nedalo před Nickelback a jejich písní o nefungujícím vztahu ukrýt, a není tedy divu, že se skladba i skupina mnohým fanouškům zprotivily. (foto: Wikimedia Commons, Jonnylondon11, CC BY 3.0)
Nejlegendárnější skupiny historie často pomáhaly změnit dějiny hudby a masový vkus. Prodané desky přitom počítaly na desítky milionů. Mnohé vydělávají i po svém rozpadu, zatímco jiné...