Nejkratší státní hranice měří jen 85 metrů

Na Peñón de Vélez de la Gomera, malé skále v severní Africe, kterou Španělsko dobylo v roce 1564, se nachází nejkratší státní hranice na světě – měří pouhých 85 metrů.

08.04.2024 - Martin Reichman



Španělsko má téměř 2 000 kilometrů pozemních hranic s Portugalskem a Francií, má ale také mnohem kratší hranice s Andorrou, Gibraltarem (britským zámořským teritoriem) a Marokem. Právě s posledně jmenovaným africkým státem sdílí Španělsko nejkratší pozemní státní hranici na světě – 85 metrů dlouhý úsek země spojující skálu o rozloze asi 19 000 metrů čtverečních s marockým pobřežím.

Peñón de Vélez de la Gomera je španělským územím od roku 1564, kdy jej dobyl admirál Pedro de Estopiñán, a přestože si na něj Maroko opakovaně činilo nárok, Španělsko nikdy nesouhlasilo s jeho navrácením. Původně se jednalo o ostrov, na počátku 20. století vytvořila silná bouře mezi ostrovem a marockou pevninou písečný násyp, čímž jej změnila v poloostrov.

Peñón de Vélez de la Gomera je jednou ze španělských severoafrických držav. Dalšími jsou Ceuta, Melilla (byť ty dnes mají postavení autonomních měst), souostroví Islas Chafarinas a souostroví Islas Alhucemas. Trvale zde pobývá zhruba šedesátičlenná jednotka španělské armády, která má na starosti dohled a obranu poloostrůvku. Vojáci se zde střídají ve zhruba měsíčních turnusech a žijí ve skromných zařízeních bez tekoucí vody a elektřiny. Spoléhat tak musejí na lodě španělského námořnictva, které jim pravidelně dodávají zásoby.

V roce 2012 se Peñón de Vélez de la Gomera stal místem bizarní invaze. Na skálu se vplížila skupina sedmi lidí patřících k organizaci známé jako Koordinační výbor pro osvobození Ceuty a Melilly (CLCM) a vyměnila španělskou vlajku za marockou. Invaze trvala jen několik minut, protože španělské jednotky vlajku rychle sundaly a čtyři ze sedmi útočníků zatkly, technicky vzato se ale jednalo o invazi na španělské území.


Další články v sekci