Nejchytřejší člověk historie měl IQ 270: Kdo byl William James Sidis?

Dnes by lékaři Williamu Jamesi Sidisovi zřejmě diagnostikovali autismus, nebo jinou poruchu vývoje sociální interakce a komunikace. Místo toho v 11 letech nastoupil na Harvard jako nejmladší student v dějinách, ovládal desítky jazyků a jeho IQ dosahovalo hodnoty 270. Kdo byl tento zázračný mladík?

03.08.2021 - Barbora Jelínková



Neurologové připouštějí, že jsou testy IQ jako objektivní ukazatel inteligence značně nespolehlivé. Stále se ovšem jedná o nejužívanější způsob, jak zjišťovat úroveň mentální vyspělosti dotyčného. Muž s dosud nejvyšší naměřenou hodnotou inteligenčního kvocientu přišel na svět roku 1898 v New Yorku. Jmenoval se William James Sidis a jeho IQ dosáhlo 270 bodů, tedy téměř trojnásobku průměru běžné populace. 

Malý William přiváděl už v 18 měsících okolí k úžasu, když se sám naučil číst noviny. Zároveň měl štěstí na zázemí: Rodiče, židovští přistěhovalci z Ukrajiny, jej odmalička podporovali v touze po vzdělání. Coby osmiletý již hovořil osmi jazyky (jeho sestra později tvrdila, že je schopen ovládnout novou řeč za jediný den) a v 11 letech nastoupil na Harvard jako nejmladší student v dějinách. O rok později pak dokonce vedl v místním matematickém klubu přednášky o čtyřrozměrných soustavách

Prokletí i požehnání 

Netrvalo však dlouho, a genialita začala vyjevovat i své stinné stránky. Kdyby se Sidis narodil o sto let později, lékaři by mu velmi pravděpodobně diagnostikovali autismus a dostalo by se mu shovívavějšího přijetí. Místo toho ovšem zakoušel šikanu. Také proto se společnosti stranil a navzdory své inteligenci nedokázal najít odpovídající zaměstnání – živil se tedy podřadnými pracemi. 

TIP: Přeceňované IQ? Jak se měří inteligence

Ve volném čase ovšem rozhodně nezahálel a věnoval se kupříkladu psaní knih. Vydal rozbor americké historie o 1 200 stranách i pojednání o kosmologii, několik studií stavebnictví či detailní popis své rozsáhlé sbírky tramvajových lístků. Život údajně nejchytřejšího člověka planety skončil předčasně, když v pouhých 46 letech podlehl náhlé mozkové příhodě.


Další články v sekci