Něco je ve vzduchu: NASA zveřejnila dechberoucí snímky atmosféry

29.08.2018 - Stanislav Mihulka



Při každém nádechu se nám do plic dostávají nepatrné částečky z okolního prostředí. Pocházejí z aerosolů, ať už lidského nebo přírodního původu. Nová úchvatná vizualizace zemské atmosféry z dílny NASA ukazuje, jak to bylo s aerosoly v atmosféře před pár dny, ve čtvrtek 23. srpna 2018.

Odborníci NASA při tvorbě snímků využili modelovací systém Goddard Earth Observing System Forward Processing, který používá satelitní data a zpracuje je pomocí sofistikovaných výpočtů. Výsledek pak rozhodně stojí za to.

Uvedený den bylo v atmosféře vidět mnoho zajímavých věcí. V Pacifiku se točily hned tři tropické cyklóny, které do vzduchu dostaly ohromná množství mořské soli. Byly mezi nimi i tajfuny Soulik a Cimaron, které zkrápěly množstvím dešťové vody oceán v blízkosti Jižní Koreje a Japonska.

TIP: NASA připravuje misi CYGNSS, která zlepší předpovídání hurikánů

Velmi výrazně patrné jsou aerosoly s částicemi uhlíku, tedy sazemi, které pocházejí z ohromných požárů v severní Americe a z rozlehlých vypalovaných ploch v subsaharské Africe. Snímky NASA rovněž zobrazují aerosoly s prachem, které jsou nejvíce zřetelné nad pouštěmi. Ohromná množství prachu poletovala nad africkou Saharou, nad jižní částí Arabského poloostrova a nad středoasijskou pouští Taklamakan.

Podle údajů NASA je v dnešní době asi 90 procent aerosolů v atmosféře přírodního původu. Za zbylých 10 procent mohou lidé, především díky spalování fosilních paliv, vypalování zemědělské půdy, odlesňování či provozování ohnišť.

  • Zdroj textu

    NASA Earth Observatory

  • Zdroj fotografií

    NASA Earth Observatory


Další články v sekci